Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı pişmanlık zammı 2016!

Tapu harcını eksik ödeyen kimseler Maliye fark etmeden pişmanlık beyannamesi vererek yüklü vergi cezalarından kurtulabiliyor. Peki, tapu harcı pişmanlık zammı 2016 ne kadar?


Tapu harcı pişmanlık zammı 2016!


Tapu dairesinde eksik harç ödeyen kimselerin Maliye tarafından fark edilmesi halinde vergi cezası kesiliyor. Emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının (bir diğer ifadeyle harcın gerçek devir bedelinden daha düşük bir bedel üzerinden ödendiğinin) tespit edilmesi halinde, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya re'sen tarh edilerek hem gayrimenkulü devreden hem de devir alandan tahsil ediliyor. 


Ayrıca, bu suretle tarh edilecek tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesiliyor.


Ancak Maliye fark etmeden pişmanlık beyannamesi verilmesi ve pişmanlık zammının da ödenmesi halinde kişi yüklü vergi cezalarından kurtulabiliyor.


Tapu harcı pişmanlık dilekçesi ile harç ödenen vergi dairesine başvurarak tapu harcının eksik ödendiğini geri kalan ücreti ödemek istendiği belirtilebiliyor.


Tapu değeri pişmanlık beyannamesi vergi oranlarına ilişkin yasal hükümler 6183 Sayılı Kanun kapsamında açıklanıyor.Tapu pişmanlık beyannamesi vergi oranları şu şekilde: yüzde 1,40 - yüzde 16,80.


Gecikme zammı, gecikme faizi ve pişmanlık zammı aynı oranda uygulanıyor.

Tecil Faizi Oranı Yıllık % 12

Gecikme Faizi Oranı Aylık % 1,40

Pişmanlık Faizi Oranı Aylık % 1,40


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com