Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı ve KDV indirimi için son 3 gün!

Gayrimenkul sektöründe uygulanan tapu harcı ve KDV indirimi 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek. Tapu harcı ve KDV indirimi için son 3 gün kaldı..


Geçtiğimiz sene uygulanan gayrimenkul sektöründe uygulanan tapu harcı ve KDV indirimi Bakanlar Kurulu Kararı gereğince bu sene başladı.


Karar kapsamında tapu harcı konut ve işyerleri için binde 20'den binde 15'e düştü. İndirim 5 Mayıs'ta başladı.


Hükümetin sektörü canlandırmak adına başlattığı kampanyada KDV indirimi de yer aldı. İlk olarak konutlar için getirilen indirim kararına daha sonra işyerleri de dahil edildi.


Tapu harcı ve KDV indirimi için son 3 gün


Tapu harcı ve KDV indirimi için son gün 31 Ekim 2018 tarihi olarak belirlendi. Buna göre, indirimli harç ve KDV oranlarından faydalanmak isteyen vatandaşların son 3 günü bulunuyor.


Tapu harcı ve KDV indirimi uzayacak mı?


Dijital Şehircilik Zirvesi'nde Yeniakit'ten Buğra Kardan’ın sorduğu “KDV ve tapu harcında indirim süresi 31 Ekim’de doluyor. Bu süre uzatılacak mı?” sorusuna yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “O konu Hazine ve Maliye Bakanlığımızın yetki alanında. Bu konuda yeni adım atılır mı bilemiyoruz. Ama biz sürenin uzatılmasına sıcak bakıyoruz, sektörün böyle bir ihtiyacı var” dedi. 


Herhangi bir uzatma kararı alınmaması halinde tapu harcı indirimi ay sonunda sona erecek. 1 Kasım itibari ile konut ve işyerleri için eski oranlar uygulanacak.


31 Ekim akşamına kadar 300 bin liralık bir ev için 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL ödenecek. 1 Kasım itibari ile bu bedel 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere 12 bin TL'ye çıkacak.