Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı ve KDV indirimi için son hafta!

Tapu harcı ve KDV indirimi için son haftaya girildi. 31 Ekim 2018 tarihine kadar indirimli tapu harcı ve KDV avantajından faydalanılabilecek..


Tapu harcı ve KDV indirimi için son haftaya girildi. Ev ve işyeri almak isteyen milyonlarca kişiyi sevindiren karar, 5 Mart 2018 tarihinde uygulamaya konulmuştu. 


Bakanlar Kurulu'nun aldığı karara göre, konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanırken, tapu harcı indirimi ise her iki taraf için de toplamda yüzde 4 yerine yüzde 3’e indirildi. 


Konut ve iş yeri sahibi olmak isteyen vatandaşlar için alınan karar kapsamında, tapu harcı konut ve işyerleri için binde 20'den binde 15'e düşürüldü. Satış bedeli 300 bin TL olan bir daire için 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere ödediği 12 bin TL'lik harç, 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL'ye indi.


Aynı karar kapsamında tapu harcı ve KDV indirimi kampanyası için son gün 31 Ekim 2018 olarak açıklandı. Bu tarihe kadar gerçekleşecek konut ve işyeri tapu devir işlemlerinde indirim yapılacak. 


İndirim kampanyasından memnun olduklarını dile getiren inşaat ve gayrimenkul sektörü temsilcileri, konutta KDV ve tapu harcı indiriminin devam etmesini talep ediyor.