Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcını alıcı mı satıcı mı öder?

Gayrimenkul devir işlemleri için tapu dairesinde belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor. Peki, tapu harcını alıcı mı satıcı mı öder?


492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı (4) sayılı tarifede yer alan tapu işlemleri, tapu harcına tabi tutuluyor. Gayrimenkul devir işlemleri için tapu dairesinde belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor.


Harcın ölçüsü devir bedeli üzerinden binde 20 olarak hesaplanıyor. Ancak Bakanlar Kurulu'nun aldığı karara göre bu oran binde 15 olarak hesaplanacak. Ancak konut ve işyerleri için bu oran uygulanırken, arsa ve araziler için yinde binde 20 olarak uygulanacak. Peki, tapu harcını alıcı mı satıcı mı öder?


Tapu harcını alıcı mı satıcı mı öder?

Tapu harcını, devir eden ve devir alan ayrı ayrı ödüyor. Buna göre binde 15+binde 15 oranı olmak üzere toplamda binde 30 oranında harç ödemesi yapılıyor.


Tapu harcı nereye ödenir?

Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde ilgili kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da tahsil olunabiliyor. 


Ayrıca tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçilmiş olup; Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştiriliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.comtapu harcını alıcı mı satıcı mı öder, tapu harcı satılık, tapu harcını kim öder