Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu hibe işlemleri 2016!

Tapu dairesinde yapılacak bazı devir işlemleri, bedelsiz olarak da yapılabiliyor. Peki, taşınmaz mal tapuları nasıl devredilir? İşte tapu hibe işlemleri 2016...


Tapu hibe işlemleri 2016!


Tapu dairesinde yapılacak bazı devir işlemleri, bedelsiz olarak da yapılabiliyor. Yapılacak bedelsiz devir işleminde mal sahibi bu işlemi şartlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor. 


Bağışı yapan kimse, bağışı kabul eden kimseye bir takım mükellefiyetler yükleyebiliyor. Peki, taşınmaz mal nasıl hibe edilir? Tapu hibe işlemleri nelerdir?


Tapu hibe işlemleri..

Bağış işlemi için taşınmaz malın bağlı olduğu tapu müdürlüğünden randevu alınıyor. Randevu günü ve saatinde gerekli belgelerin temin edilerek; harcın ödenmesi ile tapu devrediliyor.


Tapu hibe işlemleri için gerekenler:

1. Bağışlanacak taşınmaz mala ait tapu senedi

2. Bağışlayan ve bağışı kabul edenlerin fotoğraflı nüfus cüzdanları,

3. Bağışlayanın bir, bağışı kabul edenin iki adet, son altı ay içinde çekilmiş fotoğrafları.

4. Akitte taraflardan biri veya ikisi vekil, vasi, kayyım ve kanuni temsilci ile temsil edilecek ise, ayrıca temsile ilişkin belge.

5.Söz konusu taşınmaz mala ait, ilgili Belediyeden Emlak beyan değerini gösteren belge.


Tapu hibe işlemleri için masraflar 2016

Gayrimenkullerin ve mülkiyetten gayri ayni hakların bağışlanmasında, kanuni mirasçılar dışında intifa hakkından, kuru mülkiyet sahibi lehine ivazsız feragat edilmesinde ve süreli intifa haklarında süre dolarak intifa hakkının sona ermesinde kayıtlı değer üzerinden binde 68,31 oranındaki harç ödemesinin yapılması gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com