Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu hibe masrafı 2016!

Gayrimenkullerin devir işlemleri tapu dairesine bedelli ya da bedelsiz olarak gerçekleşebiliyor. Peki, tapu hibe masrafı 2016 ne kadar?


Gayrimenkullerin devir işlemleri tapu dairesine bedelli ya da bedelsiz olarak gerçekleşebiliyor. Devri yapılan taşınmazın bir karşılık verilmeden alınması halinde bu işleme hibe deniyor.


Hibe; bir bedel ya da başka bir karşılık olmadan, bir malın mülkiyetinin bir başkasına devredilmesi işlemi olarak karşımıza çıkıyor.


Nasıl ki satış işlemi için tapu dairesine belli oranlarda harç ödemesi yapılması gerekiyorsa, hibe işlemi için de tapu dairesine harç ödemesi yapılıyor.


Peki, tapu hibe masrafı 2016 ne kadar? Bu masrafı kim öder?


Tapu hibe masrafı 2016

Gayrimenkullerin ve mülkiyetten gayri ayni hakların bağışlanmasında, kanuni mirasçılar dışında intifa hakkından, kuru mülkiyet sahibi lehine ivazsız feragat edilmesinde ve süreli intifa haklarında süre dolarak intifa hakkının sona ermesinde kayıtlı değer üzerinden binde 68,31 oranındaki harç ödemesinin yapılması gerekiyor


Ayrıca taşınmaz malın varsa veraset ve intikal vergisi ile vakıf taviz bedeli ilişiği kestirilir. 3. Döner Sermaye İşletmesince belirlenen tarifeye göre ücret alınır. Bu bedel 2016 yılı için 87,25 TL olarak tahsil ediliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com