Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu işlemleri nerede yapılır?

Taşınmaz malların satılması halinde eski mal sahibi ile yeni mal sahibinin tapu devir işlemini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Peki, tapu işlemleri nerede yapılır?


Taşınmaz malların satılması halinde eski mal sahibi ile yeni mal sahibinin tapu devir işlemini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Tapunun devredilmemesi durumunda, taşınmazın tapu kütüğündeki kaydında da değişiklik yapılmamış oluyor. Dolayısı ile yeni mal sahibi haksız durumuna düşebiliyor.


Taraflar arasında herhangi bir sorunun yaşanmaması adına tapu devir işlemininin kütükte de yapılması gerekiyor. Peki, tapu işlemleri nerede yapılır?


Ev, işyeri, arsa ve arazi gibi gayrimenkullerin alım satım işlemleri tapu dairesinde yapılıyor. Bu işlem için öncelikle tapudan randevu alınıyor. Akabinde gerekli belgeler ile birlikte alıcı ya da satıcı müracaatını gerçekleştiriyor. Devir işleminin tamamlanması için tapu harcı ödemesi yapılıyor.


Tapu harçları oranları

Tapu satış işlemleri için satış bedeli üzerinden harç hesaplaması yapılıyor. Hem alıcının hem de satıcının ayrı ayrı binde 20 oranında ödeme yapması gerekiyor.


Gerçek satış bedeli yanlış beyan edilen ve dolayısı ile eksik harç ödenen satışların tespiti halinde taraflardan vergi cezası kesiliyor.


Örneğin tapu satış bedelinin 300 bin TL olduğunu düşünelim. Bu durumda 6 bin TL alıcı, 6 bin TL satıcı olmak üzere toplamda 12 bin TL gibi bir rakamın tapu harcı olarak ödenmesi gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com