Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu masrafı hesabı 2017!

Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanır. İşte tapu masrafı hesabı 2017!


Tapu harçlarını Harçlar Kanunu’na bağlı (4) sayılı tarifede belirtilen kişiler; tarifede belirtilmeyen işlemlerde ise, taraflar aksini kararlaştırmadığı müddetçe aşağıda yazılı kişiler ödemekle mükelleftir: a) Mülkiyet ve mülkiyetten gayrı ayni hakları iktisap edenler (İktisap eden kişiler birden fazla ise harçları hisseleri oranında öderler), b) İpotek tesisinde ipoteği tesis edenler, c) Kadastro işlerinde adlarına tescil yapılanlar, d) Miras sebebiyle çıplak mülkiyetin mirasçı adına tescilinde, çıplak mülkiyet sahibi olanlar, e) Rücularda rücu eden taraf, f) Bunlar dışında kalan işlemlerde lehine işlem yapılmış olanlar ödüyor.


Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanır. Harcın ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden binde 20’dir. 


Ancak bu oranlarda geçtiğimiz ay indirim yapıldı. İndirim 30 Eylül 2017 tarihine kadar geçerli olacak ve yalnız konut ile işyerlerinde uygulanacak. İndirimli tapu harcı oranı binde 15 olarak hesaplanacak.


Tapu masrafı hesaplama 2017

Konut ve işyeri tapu harcı oranı: Binde 15

Arsa ve arazi tapu harcı oranı: Binde 20

Tapu döner sermaye bedeli: 90,50 TL 


Tapu masrafı hesaplama 2017 örnekleri


1- Gayrimenkul türü: Konut

Gayrimenkul bedeli: 200 bin TL

Tapu harcı oranı: Binde 15

Tapu harcı bedeli: 3 bin TL


2- Gayrimenkul türü: Arsa

Gayrimenkul bedeli: 50 bin TL

Tapu harcı oranı: Binde 20

Tapu harcı bedeli: 1000 TL


3- Gayrimenkul türü: İşyeri

Gayrimenkul bedeli: 500 bin TL

Tapu harcı oranı: Binde 15

Tapu harcı bedeli: 7,500 TL


4- Gayrimenkul türü: Arazi

Taşınmaz bedeli: 30 bin TL

Tapu harcı oranı: Binde 20

Tapu harcı bedeli: 600 TLIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com