Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu satış harcı 2017!

Gayrimenkullerin satış yolu ile devir işleminin gerçekleşebilmesi için belli oranda tapu satış harçlarının ödenmesi gerekiyor. İşte 2017 yılında uygulanacak tapu satış harcı oranı..


Gayrimenkullerin satış yolu ile devir işleminin gerçekleşebilmesi için belli oranda tapu satış harçlarının ödenmesi gerekiyor.


2017 yılında uygulanacak tapu satış harcı 78 seri nolu Harçlar Kanunu Genel Tebliği kapsamında "Tapu ve Kadastro İşlemlerinden Alınacak Harçlar" başlığı altında açıklandı.


Tebliğ gereğince 2017'de gayrimenkullerin ivaz karşılığında veya ölünceye kadar bakma akdine dayanarak yahut trampa hükümlerine göre devir ve iktisabında gayrimenkulün beyan edilen devir ve iktisap bedelinden az olmamak üzere emlak vergisi değeri üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı binde 20 oranında tahsil edilecek.


Harç, devir esnasında peşin olarak ödenebildiği gibi anlaşmalı bankalar aracılığı ile de ödenebiliyor. Tapu harcı ayrıca cep telefonuyla veya internet üzerinden de ödenebiliyor. 


Tahsilat işlemlerinin elektronik ortamda banka hesabından EFT, görüntülü işlem merkezi, ATM aracılığıyla anında gerçekleştirilmesi mümkün.


Tapu harcı ödenen bankalar

- ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

- TÜRKİYE FİNANS KATILIM B ANKASI A.Ş.

- ASYA KATILIM BANKASI A.Ş.

- OYAK BANK T.A.Ş.

- ŞEKERBANK A.Ş.

- T.C. ZİRAAT BANKASI

- T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

- T.HALK BANKASI T.A.Ş.

- T.İŞBANKASI A.Ş.

- TURKISH BANK

- YAPI VE KREDİ BANKASI




Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com