Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu satışında ödenen vergiler!

Taşınmaz mal satışlarında satıcılar, sattıkları taşınmaz için birtakım vergileri ödemek ile mükellef oluyor. İşte tapu satışında ödenen vergiler..


Taşınmaz mal satışlarında satıcılar, sattıkları taşınmaz için birtakım vergileri ödemek ile mükellef oluyor. Bu vergilerin başında tapu harcı ve değer artış kazancı vergisi geliyor.


Tapu harcı:

Taşınmazın satış bedeli üzerinden ödenmesi gereken bu masraf, binde 20 oranında tahsil ediliyor. Buna göre, satış bedeli ne kadar yüksekse, ödenmesi gereken harç da o kadar yüksek oluyor.


“Emlâk vergisi değeri” ifadesi; 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen vergi değerini ifade eder. Buna göre gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devir alanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekir. 


Değer artış kazancı vergisi:

Gelir vergisini taşınmazını satan herkes ödemiyor. Yalnız edinim tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkaran ve kazanç elde eden kimseler satıyor.


Vergi için istisna sınırları belirleniyor. Yapılan hesaplamalara göre bu sınırın üstündeki gelirler için vergi ödemesi yapılıyor. Gelir vergisi, ödemeleri senede iki eşit taksit halinde ödeniyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com