Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu şerhi harcı 2017!

Gayrimenkul tapusu üzerinde gayrimenkul sahibinin haklarını kısıtlama amacı ile belirtme yapılması için tapuya şerh konulabiliyor. Peki, tapu şerhi harcı 2017 ne kadar?


Tapu şerhi, gayrimenkul tapusu üzerinde gayrimenkul sahibinin haklarını kısıtlama amacı ile belirtme yapılması için konulabiliyor. 


Tapuya şerh konulabilmesi için satış işleminde de olduğu gibi gerekli belgelerin temin edilmesi ve tapu şerhi harcının tahsil edilmesi gerekiyor.


Tapuya konulan şerhler için ödenecek harç, şerhin türüne göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin tapuya kira sözleşmesi şerh edilecekse, aşağıdaki belgeler tapu dairesine teslim edilmesi gerekiyor.


Tapu şerhi için gerekenler;

- Kiralanan yerin tapu senedi  

- Kira sözleşmesi

- Taraf/Tarafların fotoğraflı nüfus cüzdanı,

- İşlem taraflarında temsilci sıfatıyla katılan var ise, temsile ilişkin belge.

- Kiracı ya da kiralayan taraflardan herhangi biri şirket ise şirket evrakları (Şirkete ait tapuda işlem yapmak için alınan yetki belgesi aslı, imza sirkülerinin aslı, vergi levhası fotokopisi)


Tapu şerhi harcı 2017 ne kadar?

2017 yılında; Adi veya hasılat kira mukavelelerinin tapu siciline şerhinde mukavele müddetine göre hesaplanacak kira toplamı ve mukavele mevcut değilse veva mukavelede müddet belirtilmemişse bir yıllık kira bedeli üzerinden binde 6,83 oranında harç ödemesi yapılıyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com