Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu takas harcı nasıl hesaplanır?

Taşınmaz mal sahipleri tapularını değiş tokuş yapabiliyor. Peki, bu işlem için kim ne kadar harç öder? Tapu takas harcı nasıl hesaplanır?


Tapu takas harcı nasıl hesaplanır?


Taşınmaz mal sahipleri tapularını değiş tokuş yapabiliyor. Bu takas işleminin yapılabilmesi için tarafların aralarında anlaşma yapmış olmaları ve gerekli belgeleri temin ederek tapu müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekiyor.


Tapuları değiştirilecek mallar taşınır veya taşınmaz mal olabilir. Trampa edilecek taşınmaz malların değerlerinin birbirine eşit olması gerekmiyor.


Her iki taraf da, satım sözleşmesi ile kıyaslanırsa, hem alıcı hem satıcı durumunda oluyor. Peki, bu işlem için kim ne kadar harç öder? Tapu takas harcı nasıl hesaplanır?


Tapu takas harcı hesaplama formülü

Gayrimenkullerin karşılıklı olarak trampa edilmesi halinde tapu harcının bu iki gayrimenkuldan emlak vergisi değeri yüksek olan esas alınarak bu değer üzerinden, bu değerden yüksek bir değer bildirilmesi halinde bildirilen değer üzerinden her iki gayrimenkul için de hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı aranılması gerekiyor.


Tapu takas harcı oranı 2016:

Taşınmaz malların ilgili belediyece bildirilen emlak beyan değerinden az olmamak üzere, her iki taraftan ayrı ayrı binde 20 oranında tapu harcı, tahsil edilir.


Tapu takas döner sermaye:

Döner Sermaye İşletmesince belirlenen tarifeye göre ücret alınır. 2016 yılı için; 87,25 TL.


Ayrıca taşınmaz malların varsa veraset ve intikal vergisi ile vakıf taviz bedeli ilişiği kestirilir.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com