Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu tevhit harcı oranları 2018!

Ayrı ayrı iki veya daha fazla tapu tevhit işlemi ile birleştirilebiliyor. Peki, bu işlem için ne kadar harç ödemesi yapılıyor? İşte tapu tevhit harcı oranları 2018..


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Ayrı ayrı iki veya daha fazla tapunun birleştirilmesi işlemi, tapu tevhit işlemi oluyor. Tevhit işlemi ile; tapu sicilinde ayrı kayıtlı ve birbirine bitişik birden fazla taşınmaz, tek bir parsel halini alıyor.


Tapular üzerinde tevhit işlemi yapılabilmesi için gerekli belgelerin temin edilmesi ve tapu tevhit harcının ödenmesi gerekiyor. 


Peki, 2018'de tapuda yapılacak tevhit işlemi için ne kadar harç ödemesi yapılacak? Tapu tevhit harcı 2018 ne kadar?


Tapu tevhit harcı oranları 2018


1- Tevhit işlemlerinde kayıtlı değerler üzerinden; binde 11,38,2- İmar parselasyon planları uygulama sonucu şuyulanan parsellerin pay sahipleri arasında rızaen veya hükmen taksiminde kayıtlı değer üzerinden; binde 11,38,3- Yukarıdaki fıkralar dışında kalan ve müşterek mülkiyete konu olanların rızaen veya hükmen pay sahipleri arasında, aynen veya ifrazen taksiminde kayıtlı değer üzerinden; binde 4,55.


 

Tapu birleştirme için istenen belgeler 

1. Taşınmazın bulunduğu yere göre belediye encümeni veya il idare kurulu kararı, 2. Kadastro müdürlüğünce üst yazıya bağlanmış üç takım birleştirme dosyası, tescil bildirimi ve kontrol raporu, 3. Birleştirme isteminde bulunanın veya temsilcisinin fotoğraflı nüfus hüviyet cüzdanı veya pasaportu ile temsil belgesi. 4. Taşınmaz mallardan en az birinin cinsi bina ise deprem sigortası.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com