Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu trampa harcı ne kadar?

Tapuda trampa işlemi için iki taşınmaz mal sahibinin gerekli belgeler ile tapu dairesine müracaat etmesi ve trampa harcını ödemesi gerekiyor. Peki, tapu trampa harcı ne kadar?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Tapu trampa harcı ne kadar?


Tapu dairesinde yapılan bir malın başka bir malla değiştirilmesi işlemi, trampa işlemi olarak tanımlanıyor.  Taşınmaz malların değerleri arasında eşitlik olmadığı takdirde, aradaki fark bir miktar para ödenerek denklik sağlanabiliyor. 


Bu işlem için iki taşınmaz mal sahibinin gerekli belgeler ile tapu dairesine müracaat etmesi gerekiyor. Aynı zamanda tapuda trampa harcının da ödenmesi gerekiyor. 


Peki, tapu trampa harcı ne kadar? Tapu trampa harcını kim öder?


Tapu trampa harcı:

Tapu Dairesi Başkanlığınca tenkite kısmen iştirak edilmiş olup, yapılan açıklama; Trampaya konu taşınmazlarla ilgili olarak Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 23.01.2012 tarih 8390 sayılı yazısı görüş yazısında, “ gayrimenkullerin karşılıklı olarak trampa edilmesi halinde tapu harcının bu iki gayrimenkulden emlak vergisi değeri yüksek olan esas alınarak bu değer üzerinden, bu değerden yüksek bir değer bildirilmesi halinde bildirilen değer üzerinden her iki gayrimenkul içinde hem alıcıdan hem satıcıdan ayrı ayrı aranılması…” deniliyor.


Buna göre, iki gayrimenkul içinde hem alıcıdan hem satıcıdan ayrı ayrı binde 20 oranında tapu harcı ödenmesi isteniyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com