Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu ücretlerini kim öder?

Türkiye sınırları içerisinde yer alan taşınmaz malların satış işlemleri ilgili tapu dairesinde yapılıyor. Peki, tapu ücretlerini kim öder?


Tapu ücretlerini kim öder?


Türkiye sınırları içerisinde yer alan taşınmaz malların satış işlemleri ilgili tapu dairesinde yapılıyor. Satış işleminin alıcı ve satıcı olmak üzere iki tarafı oluyor.


Tapuda yapılacak satış işlemi sırasında iki tarafın da orada bulunmaları gerekiyor. İsteyenler kendileri adına vekaletname vererek de vekil atayabiliyor.


Tapu dairesinden randevu alındıktan ve gerekli belgelerin de teslim edilmesinden sonra, tapu ücretlerinin ödenmesi gerekiyor. Peki, tapu ücretleri ne kadar? Tapu ücretlerini kim öder?


Tapu ücretleri, tapu harcı ve tapu döner sermaye bedeli olarak karşımıza çıkıyor. Tapu harcı satış bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanıyor.


Tapu döner sermaye ücretleri ise her sene yeniden belirleniyor. 2016 yılında yapılan artış ile bu bedel 87,25 TL olarak tahsil ediliyor. Peki, tapu ücretlerini kim öder?


Yasal olarak tapu harcının alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmesi gerekiyor. Ancak tarafların aralarında yaptıkları anlaşmaya bağlı olarak bu satıcının ödemesi gereken kısım da alıcı tarafından ödenebiliyor.


Tapu döner sermaye bedeli ise yalnız alıcı tarafından tahsil ediliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com