Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu vekaleti için gerekli belgeler!

Vekaletname, bir kimsenin başka bir kimseyi belirli durumlarda kendi adına hareket edebilmesi için yazılı olarak yetkilendirdiğine ait yazılı bir belge oluyor. Peki, tapu vekaleti için gerekli belgeler nelerdir?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Tapu vekaleti için gerekli belgeler!


Vekaletname, bir kimsenin başka bir kimseyi belirli durumlarda kendi adına hareket edebilmesi için yazılı olarak yetkilendirdiğine ait yazılı bir belge oluyor. 


Borçlar kanununa göre vekaletname iki taraflı bir sözleşme olarak nitelendiriliyor. Bu vekalet, tapu işlemleri için de verilebiliyor. Peki, tapu vekaleti için gerekli belgeler nelerdir? 


Tapu dairesindeki taşınmaz alım satım gibi işlemlerini gerçekleştirmek için vakti olmayanlar veya sağlık durumu nedeniyle tapu dairesine gidemeyecek durumda olanlar vekaletname vererek bu işlemi bir başkasına yaptırabiliyor. 


Tapu işlemleri için bir başka kimseye vekalet noterde veriliyor. Noterlik ve konsolosluklarca düzenleme şeklinde yapılmış olmalı ve düzenleyen noterin/konsolosun adı, adresi ile imza ve mührü, düzenleme yeri, tarihi ve yevmiye numarasını içermelidir.


Peki, tapu vekaleti için gerekli belgeler nelerdir?  

-Vekalet verecek kişinin kimliği 

-2 adet vesikalık fotoğrafı 


Vekalet vermek için yukarıdaki gerekli belgelerle notere gidiliyor. Böylece vekalet ataması yapılabiliyor.  


Vekalette; vekalet verenin kimliği; nüfus cüzdanı, pasaport veya avukat ise avukatlık kimlik belgesine göre düzenlenmiş olmalı, T.C. Kimlik numarasını içermeli ve adresi belirtilmelidir.

 

Vekalet verenin son durumunu yansıtır biçimde yeni çekilmiş, kimlik teşhisine elverişli, vesikalık fotoğrafı yapıştırılmış olmalıdır. Fotoğrafları sadece tel zımba ile tutturularak yapıştırılmamış olan vekaletnameler kabul edilmiyor. 


Vekaletname noter ücreti 2016;

Normal Vekalet Ücreti: 65 TL’dir.

Avukat Vekaletname Ücreti: 65 TL’dir.

Noter Tapu Vekalet Ücreti: 65 TL’dir.

Diploma için Vekalet Ücreti: Noterde diplomanızı alması için başkasına vekalet vermenin ücreti 65 TL’dir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com