Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapuda düşük harç ödeme sorunu bitiyor!

Tapuda düşük harç ödeme sorununu bitirecek adım atılıyor. Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gayrimenkul alım satımları hakkında yeni düzenleme hazırlıyor..


Gayrimenkul alım satım işlemlerinde tapu dairesine ödenmesi gereken harç, satış bedeli üzerinden hesaplanıyor. Ancak tapunun rayiç bedeli ve satış bedeli birbirinden farklı olabiliyor.


Rayiç bedeli düşük olan bir dairenin daha yüksek bedele satılması halinde yine satuş bedelinden harç ödenmesi gerekirken, bazı alıcı ve satıcılar daha düşük olan rayiç bedeli gösteriyor.


Böylece tapudan vergi kaçırılmış oluyor. Bu durumun 5 sene içerisinde Maliye tarafından farkedilmesi durumunda taraflara vergi cezası uygulanıyor.


Buna karşın tapuda düşük harç ödeme sorununu bitirecek adım atılıyor. Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gayrimenkul alım satımları hakkında yeni düzenleme hazırlıyor.


Yeni uygulama göre her şehrin ve ilçenin konut değerleri yeniden belirlenecek. Belediyelerdeki rayiç bedel yerine güncel verilerin yer aldığı konut ve arsa değerleri sisteme girilecek. 


Gayrimenkul değeri, uluslararası kriterlere göre belirlenecek. Değerlemede, hastane, okul, metro, alışveriş merkezi gibi yerlere uzaklık göz önünde bulundurulacak. Evin ana cadde üzerinde olup olmadığı, kat izni ve ilave imar hakkı gibi tüm verilerde gayrimenkulün değeri belirlenirken göz önünde bulundurulacak.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com