Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapuda gerçek değer hangisidir?

Tapu dairesinde yapılan taşınmaz mal satış işlemlerinde satış bedeli üzerinden harç ödemesi yapılıyor. Peki, tapuda gerçek değer hangisidir?


Tapuda gerçek değer hangisidir?


Tapu dairesinde yapılan taşınmaz mal satış işlemlerinde satış bedeli üzerinden harç ödemesi yapılıyor. Harcın ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden binde 20 olarak belirleniyor.


Tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen gerçek devir ve iktisap bedeli üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı binde 20 oranında hesaplanır ve ödenir. Peki, tapuda gerçek değer hangisidir?


Tapuda gerçek değer;

Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanır. 


“Emlâk vergisi değeri” ifadesi; 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen vergi değerini ifade eder. Buna göre gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devir alanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekir.


Bu bedel en düşük olarak, devredilen gayrimenkulün emlak vergisi değeri olabilecek ancak; gerçek devir bedelinin emlak vergisi değerinden fazla olması halinde ise, tapu harcının bu gerçek devir bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekecektir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com