Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapuda harç indirimi son günü!

Bakanlar Kurulu Kararı gereğince, 15 Mart'ta tapu harcında indirim yapıldı. Peki, konut ve işyerleri için geçerli olan tapuda harç indirimi son günü ne zaman?


Mesken, işyeri, arsa ve arazilerin tapu devir işlemleri için belli oranlarda masraf ödeniyor. Bu masrafların başında tapu harcı ve tapu döner sermayesi geliyor.


Tapu harcı alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor. Tapu döner sermayesini ise yalnız alıcılar ödüyor. Tapu döner sermaye hizmet bedeli 2017'de 90,50 TL tahsil ediliyor.


Tapu harçları ise, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanıyordu.


Ancak 15 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı gereğince, tapu harcında indirim yapıldı. Tapu harcı yalnız konut ve işyerlerinde geçerli olmak üzere binde 15 oranına indirildi. Peki, tapuda harç indirimi son günü ne zaman?


Tapuda harç indirimi son günü

Herhangi bir uzatım kararı gelmezse tapuda harç indirimi, 30 Eylül 2017 tarihinde bitiyor. Böylece 1 Ekim itibariyle konut ve işyerleri için tapu devir işlemlerinde eski oranlar olan "binde 20" oranı kullanılmaya devam edilecek.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com