Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapuda işyeri olarak kayıtlı evin emlak vergisi nasıl ödenir?

1319 sayılı Kanun gereğince gayrimenkuller için ödenmesi gereken emlak vergisi, her sene, senede iki eşit taksit halinde veriliyor. Peki, tapuda işyeri olarak kayıtlı evin emlak vergisi nasıl ödenir?


1319 sayılı Kanun gereğince gayrimenkuller için ödenmesi gereken emlak vergisi, her sene, senede iki eşit taksit halinde veriliyor. Vergi ödemeleri bağlı olunan ilçe belediyesine ödeniyor. Verginin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksiti ise Kasım ayında ödeniyor.


Emlak vergisi için ödenecek bedel taşınmazın kayıtlı değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Peki, meskenin tapuda işyeri olarak kayıtlı olduğunu düşünelim. Bu durumda tapuda işyeri olarak kayıtlı evin emlak vergisi nasıl ödenir?


Tapuda mesken olarak değiştirilen bağımsız bölüm için ödenecek emlak vergisinde "mesken" oranları kullanılıyor. Bu işlemin yapılmaması halinde, mesken olarak kullanılan yere "işyeri" emlak vergisi ödeniyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com