Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapuda kredi kartı geçerli mi 2016?

Tapu dairesinde yapılan gayrimenkul devir işlemleri için tapu satış bedeli üzerinden tapu harcının ödenmesi gerekiyor. Peki, tapuda kredi kartı geçerli mi 2016?


Tapu dairesinde yapılan gayrimenkul devir işlemleri için tapu satış bedeli üzerinden tapu harcının ödenmesi gerekiyor. Bu harcı hem alıcı tarafından hem de satıcı ödemek ile mükellef oluyor.


2016 yılı harç tablosu gereğince alıcının ve satıcının ödemeleri gereken harç; gerçekleşen tapu satış bedeli üzerinden binde 20 oranı oluyor.


Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Peki, tapuda kredi kartı geçerli mi 2016? Tapu harcı nakit mi ödenmek zorunda?


Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde ilgili kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da tahsil olunabiliyor. 


Tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştiriliyor.


Tapu devri için gerekenler:

Satıcıdan istenenler

- Tapu aslı veya fotokopisi

- 1 Resim

- Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi

- Vergi borcu yoktur yazısı (belediyeden) (belediye vergi borcu çıkaracak olursa, varsa geçmiş döneme ait ödendi makbuzları belediyeye ibraz edilmelidir.)

- Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına)

 

Alıcıdan istenenler

- 2 Resim

- Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi

- T.C. Kimlik Numarası

- Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına)


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com