Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapuda ne yazar?

Tapu senedi içerdiği taşınmazın tamamının veya bir kısmının sahibi olunduğunu gösteriyor. Peki, tapuda ne yazar?


Tapu senedi içerdiği taşınmazın tamamının veya bir kısmının sahibi olunduğunu gösteriyor. Tapu senedi sadece taşınmazın sahibine verilir. Tapu türleri, taşınmazın türüne göre şekilleniyor.


Tapu senetleri, formatlara göre Arsa-arazi-tarla tapusu, cins tashihli tapu, kat irtifakı tapusu, kat mülkiyeti tapusu, devre mülk tapusu olmak üzere türlere ayrılıyor. Peki, tapuda ne yazar? Tapu nasıl okunur?


Tapuda ne yazar?

Tapu belgesindeki bilgiler Üst bölüm,Orta bölüm ile Alt bölümde gruplanır.


Üst bölüm

Bu bölümde anagayrimenkul ile ilgili bilgilerine yer veriliyor. Bütün tapu çeşitlerinde; belgenin üst kısmında taşınmaz malın İli, İlçesi, Mahalle-Mıntıka-Mevki v.s. ile Pafta-Ada-Parsel bilgileri ve yüzölçümü hanesi bulunuyor. 


Bu bilgiler gayrimenkulün yeri-konumu ile büyüklüğü hakkında bilgi verir. 


Orta bölüm

Bu bölüm söz konusu taşınmaz malın türüne göre değişkenlik gösteriyor. Eğer bağımsız bölüm belirtmeyen formatlı, yani  Kat irtifakı veya Kat Mülkiyeti kurulmamışsa, düz metin şeklinde açıklama-edinme bölümü bulunacak, diğer bölüm ve bilgiler yer almayacaktır. 


Bu kısımda "sahibi" hakkında bilgilere de yer veriliyor. Burada “Tam” veya çok hisseli ise yer alan isimlerin hisse toplamının “1” tam olması taşınmazın tamamının satın alındığını ifade ediyor. Aksi halde hisse payı olarak satın alınmış olunuyor.


Alt bölüm

Tapu belgesi alt bölümde “Geldisi”, Yevmiye”,”Cilt”,”Sahife”,”Sıra” numaraları, Tarihi ile “Gittisi” kısımları bulunur. “Geldisi” bölümünde Tapu sicilinde daha önceden yapılan değişiklikler ile değişime uğradı ise, eski Cilt, Sahife, Sıra ve Tarih bilgileri bulunuyor. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com