Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapuda trampa nasıl yapılır?

Tapu dairesinde yapılabilen malların birbiri ile değiştirilmesi işlemine trampa deniyor. Peki, tapuda trampa nasıl yapılır?


Tapuda trampa nasıl yapılır?


Taşınmaz mallar bir bedel karşılığında ya da bedelsiz olarak bir başkasına devredilebildiği; bir taşınmaz mal karşılığında da devir işlemi yapılabiliyor. Malların birbiri ile değiştirilmesi işlemine trampa deniyor.


Tapuda trampa işlemi, aynı değerde olan ya da olmayan taşınmaz mallar üzerinde yapılabiliyor.


Eğer taşınmaz malların değerleri arasında eşitlik yoksa, aradaki fark para olarak ödenerek denklik sağlanabiliyor. Ancak tapu sicil müdürlüğünün trampada değerleri eşitlemek konusunda bir müdahale yetkisi bulunmuyor. 

 

Değer eşitliği için ödenecek bir bedel işlem sırasında peşin ödenmeyerek, ileride ödenecekse bunun için kanuni ipotek tesis edilebiliyor. Peki, tapuda trampa nasıl yapılır?


1. Trampası yapılacak taşınmaz mallara ait tapu senetleri.

2. Trampa yapılacak maliklerin veya yetkili temsilcilerinin fotoğraflı nüfus cüzdanları,

3. Trampa yapanların ikişer adet vesikalık fotoğrafı.

4. Akitte taraflardan biri veya ikisi kanuni temsilci (vekil, vasi, kayyum) ile temsil edilecek ise, ayrıca temsile ilişkin belge.

5. Sözkonusu taşınmaz mala ait, ilgili Belediyeden Emlak beyan değerini gösteren belge.


Tapuda trampa işleminin yapılması için yukarıdaki belgeler ile birlikte tapu dairesine müracaat edilmesi ve trampa harcının da ödenmesi gerekiyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com