Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapuda yapılacak işlemler!

Tapu dairesinde bir gayrimenkul alım satım işinizin olduğunu düşünelim. Devir nasıl yapılır? Tapuda yapılacak işlemler nelerdir?


Tapuda yapılacak işlemler!


Tapu dairesinde bir gayrimenkul alım satım işinizin olduğunu düşünelim. Devir işleminin sorunsuz tamamlanması için bazı adımların izlenmesi ve bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor.


Öncelikle alıcı ve satıcının gayrimenkul ve ödeme gibi konularda gerekli bilgileri edinmiş olmaları ve verilen son karar doğrultusunda tapu dairesinden alım satım işlemi için randevu almaları gerekiyor. Tapuda yapılacak işlemler şu şekilde sıralanıyor:


Tapu randevu

Tapuda yapılacak işlemler öncelikle randevu alınması gerekiyor. Tapuda randevu almak için onlinerandevu.tkgm.gov.tr adresine giriş yapılıyor. Ayrıca ALO 181 aranarak da tapu randevu işlemleri gerçekleştirilebiliyor.


Alınan randevu günü ve saatinde orada bulunamayacak taraflar randevuyu iptal edebildiği gibi, işlemin yapılmaktan vazgeçilmesi durumunda da tapu randevusu iptal ediliyor.


Tapu satışı için gerekli evraklar..

1. Satıcıdan istenenler

- Tapu aslı veya fotokopisi

- 1 Resim

- Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi

- Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına)

 

2. Alıcıdan istenenler

- 2 Resim

- Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi

- Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına)


Tapu işlemleri için ödenen masraflar:


1. Tapu harcı 2016 

Tapu için ödenecek masraf emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanıyor. 


Bu bedeli hem alıcı hem de satıcı ayrı ayrı ödüyor. Toplamda binde 40 oranında harç ödemesi yapılmış oluyor.


2. Tapu döner sermaye bedeli 2016

Tapu devir işlemleri için ödenmesi gereken masraflar arasında tapu döner sermaye bedeli de yer alıyor. Yalnız alıcı tarafından ödenen bu bedel 2016 yılında 87,25 TL olarak tahsil ediliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com