Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapudan randevuyu kim almalı?

Tapu dairesinde yapılacak işlemler randevulu olarak gerçekleşiyor. Peki, tapudan randevu nasıl alınır? Tapudan randevuyu kim almalı?


Taşınmaz malların tapu satış işlemleri, tapu dairesinde yapılıyor. Tapu dairesinde yapılacak işlemler randevulu olarak gerçekleşiyor.


Bu nedenle randevu almadan giden kimseler işlemlerini o gün içerisinde halledemiyor. Bu nedenle tapu satış işlemi veya tapuda herhangi başka bir işlemi olan kimselerin gitmeden önce randevu alması gerekli oluyor.


Peki, tapudan randevu nasıl alınır? Tapudan randevuyu kim almalı?


Tapu randevusu için aranacak tel no 181 olup; internetten randevu almak isteyenler ise https://randevu.tkgm.gov.tr adresine giriş yapabiliyor.


Tapudan randevuyu, hak sahibi alıyor. Bunun için kişinin TC Kimlik Numarasını girmesi gerekiyor. Akabinde ekrana gelen sözleşme okunduktan sonra "Kullanıcı sözleşmesini okudum ve kabul ediyorum." butonunun işaretlenmesi ve güvenlik kodunun girilmesi isteniyor.


Güvenlik kodu girildikten sonra; kimlik doğrulama, iletişim bilgileri, müdürlük seçimi, işlem seçimi, randevu tarihi gibi adımlar izlenerek doğru bilgilerin girilmesi ve son olarak randevunun onaylanması gerekiyor. 


Tüm bu işlemlerin 30 dakika içerisinde yapılması gerekiyor. Aksi halde bu süre sonunda onaylanmayan randevular iptal ediliyor.


1 yıl içinde aynı Kimlik Numarası için alınan randevu 3 kere gerçekleşmez ise 1 yıl içinde yeni bir randevu da verilemiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com