Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapuların gerçek bedelden alınması için çalışmalar yürütülüyor!

Dijital Şehircilik Zirvesi'ne katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tapuların gerçek bedelden alınması için çalışmaların yürütüldüğünü söyledi..


Takvim gazetesi, Forbes ve Para dergilerinin sponsorluğunda İstanbul'da gerçekleştirilen Dijital Şehircilik Zirvesi'nin bugünkü konuklarından biri de Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum oldu.


Sabah'ta yer alan habere göre Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen Dijital Şehircilik Zirvesi'nin özel oturumunda açıklamalar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum inşaat sektörü hakkında önemli açıklamalarda bulundu.


"İnşaat sektöründe artan maliyetler, projelerin ilerlemesinde sıkıntı yaratabiliyor. Bununla ilgili yapılabilecek kolaylık, düzenleme var mı?" sorusu üzerine Kurum, şunları söyledi:


"Tapuların gerçek bedelden alınması noktasında bir çalışma yürütüyoruz. Bundan sonra tapu devirleri yapılırken gerçek bedel üzerinden harç alacağız. Harç tutarını düşürsek dahi, şu anda aldığımız vergiden daha fazla vergi alıyoruz ve ortadaki haksızlığı ortadan kaldırmış olacağız.


Kentsel dönüşümle alakalı problemlerimiz var. Kentsel dönüşümde vergi, resmi harçlardan muaftır diyor ancak orada bir çelişki var. Bu çelişkiyi de ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarımızı bitirdik. Kentsel dönüşümde bir vizyon çizmemiz gerekiyor. İmar artışıyla değil, gerçekten dönüşmesi gereken alanlarda bakanlığın, özel sektörün desteklediği, vatandaşın da içinde olduğu bir dönüşüm çerçevesinde bunu yapmak istiyoruz. Buna ilişkin belli düzenlemelerimiz olacak."


Bakan Kurum, inşaat sektöründeki problemin ana nedeninin, kaldırılabilecek yükten daha fazlasının kaldırılmaya çalışılması olduğunu, kentsel dönüşümde doğru dönüşüm yapanla yanlışın ayırt edilemediğini belirtti.