Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapunun krediye uygunluğu nasıl anlaşılır?

Ev alım satım işlemlerinde alıcılar, genellikle bankalara kredi için başvuruyor. Bu nedenle satın alınacak taşınmazın krediye uygun olup olmadığı önem teşkil ediyor. Peki, tapunun krediye uygunluğu nasıl anlaşılır?


Ev alım satım işlemlerinde alıcılar, genellikle bankalara kredi için başvuruyor. Bu nedenle satın alınacak taşınmazın krediye uygun olup olmadığı önem teşkil ediyor.


Taşınmazın krediye uygunluğu, bankanın ekspertiz çalışmaları ile sonuçlandırılabiliyor. Ancak bu hizmet için ekstra ücret ödenmesi gerekiyor. Tapunun krediye uygun olmadığını bankadan öğrenmek maddi kayıplara neden olabiliyor.


Peki, bankaya müracaat etmeden önce tapunun krediye uygunluğu nasıl anlaşılır?


Krediye uygunluk durumu, yeni bir inşaattan mı yoksa ikinci el bir binadan mı ev alındığına göre izlenecek adımlarla belirlenebiliyor.

 

Konutun sıfır olması durumunda dikkat edilmesi gerekenler:

1- Konut inşaatının yüzde 80’in tamamlanmış olması gerekir. Bu oran bankalara göre değişiklik gösterebiliyor.


2- Dubleks dairelerin tek bir daire olarak kullanılacak şekilde yapılması gereklidir. Projeye aykırı olarak ikinci kata bir kapı açıp farklı ve bağımsız bir daire haline getirilmesi durumunda konut kredisi kullanılmıyor.


3- Konutun tapudaki niteliğinin “mesken” olması gerekiyor.

 

Konutun ikinci el olması durumunda dikkat edilmesi gerekenler:

1- Eski yapılardan özellikle 10 yıl ve öncesinde yapılan binalarda mevzuatta çok değişiklik olması nedeni ile krediye uygunluk konusunda sıkıntılar yaşanabiliyor.


2- Konutun tapudaki niteliğinin “mesken” olması gerekiyor.


3- Konutun kat mülkiyetli olması gerekiyor.


4- Konut tapusu üzerinde herhangi bir haciz kaydı olmaması gerekiyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com