Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapusuz ev kalmayacak!

İkinci 100 günlük yol haritasında açıklanan Konut Piyasası Takip Sistemi hayata geçiriliyor. Yeni sistem ile tapusuz ev kalmayacak.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ikinci 100 günlük yol haritasına göre Konut Piyasası Takip Sistemi hayata geçiriliyor. Sisteme göre, ilk kez Türkiye'nin üretim ve satış aşamasını da kapsayacak şekilde konut stoku çıkarılacak.


Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Nisan ayına kadar hazırlanması planlanan envanter çalışmasında, inşaat ruhsatı, yapı kullanma izni alınmış ancak ikamet kaydı bulunmayan gayrimenkuller yer alıyor.


YATIRIMCIYA REHBER

Konut Piyasası Takip Sistemi ile çıkartılan envanter yatırımcıya rehber olacak. Sistemle birlikte ilk kez Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri arasında konut stokları yer alacak. Çalışmalar kapsamında son iki yıllık kayıt altına alınan ancak satış vaadi sözleşmelere yönelik veriler talep edildi.


TAPUSUZ KONUT KALMAYACAK

TÜİK'in açıkladığı verilerin paylaşılmasıyla beraber gayrimenkul sektörü üretim kararlarını, bireysel yatırımcı da yatırım kararlarını daha doğru şekilde verebilecek. Satışı üç-dört yıl önce gerçekleşen ancak tapusu teslim edilmeyen gayrimenkuller de sisteme dahil edilecek.


SATILIK KAÇ DAİRE İŞYERİ VAR?

Gayrimenkul sektöründe arz-talep dengesinin kurulabilmesi için güvenilir bir altyapı oluşturuluyor. Takip sistemiyle hangi bölgede, şehirde, ilçede, mahallede kaç satılık daire, işyeri olduğu bulunabilecek. Arzın talebin önüne geçtiği bölgeler net bir şekilde takip edilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un ifadesiyle yeni sistemle beraber gayrimenkul üretimi ve satış faaliyetleri makro ölçekte izlenip, değerlendirilecek. Mevcut sistemde sadece tapusu olan konutlar kayda giriyor. Böylece satın alındığı halde tapu alınmayan ev, işyeri sistem kapsamında yer alıyor. 

 

DEĞERLEME VERİ BANKASI

Türkiye'de taşınmaz değerleme sisteminin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili konular şöyle;

 

- Taşınmaz değerleme veri bankası kurulacak.

- Her ilçe, ilin konut, arsa değeri yeni kriterlere göre belirlenecek.

- Fiyatları etkileyen faktörler dikkate alınarak, gerçek pazar değeri ortaya konulacak.

- Belediye, tapu sicil müdürlüklerinde değerleme birimleri güçlendirilecek.

- Rayiç bedel yerine uluslararası kriterler dikkate alınacak.

- Vatandaşların mülkiyet sorunları çözüme kavuşturulacak.