Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tarabya - Sarıyer - İstanbul

Sarıyer ilçesine bağlı olan Tarabya, Büyük Tarabya Oteli ile tanınmaktadır. Lüks konut projelerinin de yer aldığı bölgede konut fiyatları 350 bin TL’den başlamaktadır.


Tarabya - Sarıyer - İstanbul


Tarabya nerede yer almaktadır?


Tarabya; Avrupa Yakasında yer almaktadır. Sarıyer ilçesine bağlı bir mahalledir. Adı terapi anlamındaki Therapia'dan gelir. Deniz kenarında ye alır. Kuzeyinde Kireçburnu ve Büyükdere, güneyinde Yeniköy ile komşudur. Anadolu Yakasındaki komşusu ise Beykoz’dur.


14.yy'da Beyaz Reis'in filosuna yenilen Venedik kalyonları bu bölgeye sığınarak yok olmaktan kurtuldu. 16.yy'da 2.Selim burada balık yemeyi sevdiği için keyif anlamına gelen Tarabiye ismini verdi. 18 ve 19.yy’da Fenerli Rumlar için sayfiye yeri oldu. Bugün Marmara Üniversitesi'ne ait olan bölüm ise eski prens Alexandre Ypsilanti yalısıydı.

Birçok yat ve tekneye ev sahipliği yapan marinası, Huber Köşkü ve meydanında bulunan dev çınar ağacı ile İstanbul'un popüler kıyı semtlerinden birisidir.


Tarabya’da yer alan tarihi yapılar hangileridir?


1.Osman Reis Cami

2.Tarabya Merkez Cami

3.Bezmi Alem Çeşmesi

4.Gümrük Emini İshak Ağa Çeşmesi

5.2.Mahmut Çeşmesi

6.Aya Pereskevi Kilisesi

7.Rum Metropolitliği

8.Rum Mezarlık Kilisesi

9.Surp Andon Kilisesi

10.Alman – Fransız – İngiltere – İtalyan Konsolosluğu

11.Huber Köşkü

12.Manas Efendi Yalısı

13.Zağrofos Yalısı

14.Zarifi Köşkü

15.Büyük Tarabya Oteli

16.Petala Oteli

17.Sümer Palas Oteli

18.Tokatlıyan Oteli


Tarabya’da bulunan satılık ve kiralık daire fiyatları kaç TL?


2013 yılı itibari ile Tarabya’da bulunan satılık daireler 350 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkarıldı. Bölgede yer alan satılık daireler için maksimum fiyat 1.200.000 TL olarak açıklandı. Kiralık dairelerde ise fiyatlar 1.500 TL ile 4.500 TL arasında değişmektedir.


Tarabya - Sarıyer - İstanbul


Tarabya Kırk Konak Villaları’nın özellikleri nedir?


Site özellikleri: 40 daireli butik site konsepti, 24 saat güvenlik, ısı - ses izolasyonu, açık - kapalı otopark, yüzme havuzu, kapalı devre kamera sistemi, intercom sistemi, akıllı ev altyapısı, asansör, sauna, fitness center, squash kortu, jeneratör.


Daireler: Brüt 113 m2 - 322 m2 arası süper lüks daireler, iklimlendirme sistemi, mutfak ve banyoda 1. sınıf seramik yer döşemesi, odalar ve salon lamine parke, merpen, hol ve sahanlık granit, 1. sınıf armatür ve vitrifiye, ankastre beyaz eşyalar (ocak - bulaşık makinası – fırın), paslanmaz çelik davlumbaz, hidro masajlı küvet, hilton dolaplar.

Sosyal donatılar: Açık ve kapalı otoparklar, yüzme havuzları, sauna, fitness center,  24 saat güvenlik ve kapalı devre kamera sistemi.


Kırk Konak Villalarının satış fiyatları kaç TL?


Beyaz İnşaat ve Çiftkurtlar ortaklığıyla hayata geçirilen projenin 2013 Mart ayı güncellemelerine göre villalar 1 milyon 500 bin TL ile 3 milyon 450 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuldu. 

İletişim bilgileri: 0212 262 29 11 www.kirkkonaktarabya.com.tr


Tarabya - Sarıyer - İstanbul


Tarabya Oteli nerede?


Tarabya Koyu’nun kuzey ucunda yer alır. Aynı yerde yapılmış üçüncü oteldir. Burada yer alan ilk otel 1850’li yıllarda yapılmış olan Petala, 1900’lü yıllarda da Tokatlıyan Oteli oldu. Bu otelde 1954 yılında yangın çıkana kadar hizmet vermeye devam etti. Arsa sahibi İbrahim Gültan, arsayı Emekli Sandığı’na bağışladı. Emekli Sandığı ise 1958 yılında yandaki arsaları da satın aldı ve 1958 yılında Grand Hotel Tarabya’yı açtı. 2006 yılına kadar hizmet vermeye devam eden bu otel daha sonra 145.3 milyon dolarla Bayraktar Holding’e satıldı. Bayraktar Holding ise bu oteli tamamen yıkarak yeni bir otel inşa etti. Yeni otel ise 1 Şubat 2013 yılında hizmet vermeye başladı.


Bayraktar Holding tarafından inşa edilen The Grand Tarabya’da 248 lüks odaya yer verildi. Otel, The Leading Hotels of the World (LHW) üyeleri arasında girdi. Otelin özellikleri şöyle:


Yüzde 95’i balkonlu oda ve süitlerin yanı sıra, çok özel tasarıma sahip olan 30 adet Servis Apartmanı ile Boğaz’ın eşsiz manzarası eşliğinde uzun dönemli konaklamalara da bambaşka bir bakış getiriyor. İşletmesi otele ait olan ve İstanbul’un en büyük SPA’sı olan Therapia SPA, 4 bin metrekareye yayılmış çok özel terapi menüsü ve ürünleriyle misafirlerine ayrıcalıklı bir SPA ve sağlık deneyimi sunuyor. Otel restoranlarının yanı sıra, denizle iç içe 14 toplantı salonu, 1,280 metrekarelik balo salonu, 445 metrekarelik panoramik toplantı salonu, doğal gün ışığı alabilen fitness merkezi, açık ve kapalı havuzu, 500 araçlık kapalı otoparkı mevcut.


Bayraktarlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Bayraktar, otel hakkında şu açıklamalarda bulundu:

İstanbul’un bu önemli değerine sahip çıkmak ve hak ettiği gibi bir geri dönüş için gerekli her şeyi yapmak çok önemliydi. Biz oteli devir aldığımız 2006 yılındaki ihaleye bu anlayış ile katıldık. Emekli Sandığı ihalesine giren birçok yatırımcı, oteli yenileyip yeniden hizmete sokmak için teklifler verdi. The Grand Tarabya Türk sermayesinde kalsın, yabancılara gitmesin istedik. Biz Bayraktarlar Holding olarak, üzerimize düşen tüm maddi ve manevi fedakarlığı yaparak bu değeri İstanbullulara kazandırmayı başardığımıza inanıyoruz. 


Tarabya’dan geçen İETT hatları hangileridir?


25A - RUMELİ KAVAĞI-HACIOSMAN METRO

25E - SARIYER - KABATAŞ

25Y - HACIOSMAN METRO-SARIYER-YUNUS EMRE-UYUM SİTESİ

40 - KOÇ ÜNİVERSİTESİ RUMELİFENER KAMPÜSÜ - TAKSİM

40B - SARIYER-BEŞİKTAŞ

42 - BAHÇEKÖY-4.LEVENT METRO

42T - BAHÇEKÖY-TAKSİM


Tarabya Mahallesi muhtarlığının iletişim bilgileri nedir?


Adres: Tarabya Mah. Dereiçi Sok.No:6 SARIYER 

Telefon: 0 212 223 00 13