Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tarlanın emlak vergisi nereye ödenir?

Mart ayı itibariyle başlayan emlak vergisi ilk taksit dönemi 31 Mayıs'ta sona erecek. Peki, tarlanın emlak vergisi nereye ödenir?


Mart ayı itibariyle başlayan emlak vergisi ilk taksit dönemi 31 Mayıs'ta sona erecek. Bu süre içerisinde henüz vergi borcunu ödemeyen kimselerin ödeme yapmaları gerekli. Aksi halde mal sahipleri aylık vergi cezası ile karşılaşabiliyor.


Emlak vergisi için ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor. İsteyenler ilk taksit dönemi içerisinde tüm vergi borcunu kapatabiliyor.


Vergi için ne kadar ödeme yapılacağı taşınmazın bedeli üzerinden vergi oranının hesaplanması ile bulunuyor. Peki, tarlanın emlak vergisi nereye ödenir?


Emlak vergisi ödeme yerleri..

Emlak vergisi ilçe belediyesine ödeniyor. Taşınmaz malların bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde yapılabiliyor.


Emlak vergisi ayrıca internet üzerinden de yapılabiliyor. Belediyenin "e-belediye" sistemini kullanıyor olması halinde, ödemeler internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor. 


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com