Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Taşlıtarla - Gaziosmanpaşa

Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı semt. Daha doğrusu, Gaziosmanpaşa ilçesinin 1960'lı yıllardan önceki adı. İlçenin şimdiki resmi adı Gaziosmanpaşa olsa da, ilçede yaşayanların bir kısmı halen bu ismi kullanmaktadır.Halk arasında Taşlıtarla, Taştarla olarak da söylenmekte.


Günümüzden 30, 40 yıl önce, Beyoğlu'ndan sonra gelen en hareketli gece hayatina sahip semtlerden biriydi.


Şimdiki belediye binasinin oldugu yer ve civarında, sayısız gazinosu ve meyhanesi vardı.


Taşlıtarla ve Küçükköy Mevkii olarak bilinen Gaziosmanpaşa, 1950′li yıllardan sonra gelişmiş, 1983 yılında da ilçe yapılmıştır.


Gaziosmanpaşa ilçe alanı eskiden Eyüp ve Çatalca ilçelerinin sınırları içindeydi. Bugün ilçe merkezinin bulunduğu güneydoğudaki topraklar 1950′lere kadar boştu. Eyüp ilçe sınırları içindeki bu topraklar kıraç ve taşlı olduğundan halk arasında Taşlıtarla olarak adlandırılırdı.


1950′den önce burada hayvancılıkla uğraşanların kurduğu ağıllarla bir kaç atölye tipi imalathane vardı. 1952 yılında Balkan Göçmenlerine devletin yaptırdığı evlerle başlayan Taşlıtarla serüveni, 1960′lı yıllardan itibaren sanayinin Rami ve Eyüp’e kaymasıyla korkunç bir ivme kazandı ve bugünkü dev Gaziosmanpaşa ilçesi çıktı. Bir bakıma Taşlıtarla, Gaziosmanpaşa ilçesinin çekirdeği sayılmaktadır.


Düne kadar kentin varoşu olan Taşlıtarla bugün dev gökdelenleri, alışveriş merkezleri, bilgisayarlı okulları ve eğlence merkezleriyle modern bir görünüm kazandı.


Taşlıtarla 1958′e kadar Eyüp’ün Rami Bucağı’na bağlı olan Küçükköy’ün bir mahallesiydi. 1962′de yapılan bir araştırmaya göre Taşlıtarla’daki 18 bin gecekonduda yaklaşık 90 bin kişinin yaşadığı tahmin edilmekteydi. Nüfusun hızla artmasına bağlı olarak Eyüp İlçesi’nde kurulan Göktepe Bucağı’nın merkezi durumundaki Taşlıtarla, 1963′te bucak çevresindeki alanlarda oluşturulan Gaziosmanpaşa İlçesinin merkezi oldu ve bundan sonra Gaziosmanpaşa adıyla anılmaya başladı.Taşlıtarla - GaziosmanpaşaTaşlıtarla - GaziosmanpaşaTaşlıtarla - Gaziosmanpaşa