Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tat Towers - Tat Twin Towers - Zincirlikuyu

Yıllardır boş duran ve bir miras kavgasına konu olan, Zincirlikuyu'daki 34'er katlı ikiz kuleler.Salih Tatlıcı, 'proje'yi (2013 itibariyle) 25 yıl önce başlatmıştı, ama inşaat yıllar sürdü. 2008’de kuleler zar zor bitirildi. Şehir efsanesine göre Salih Bey’in bu kadar oyalanmasının ardında “Kuleler bitince öleceksin” kehaneti yatıyordu. Nitekim 2009’da, yani inşaat bittikten altı ay sonra vefat etti. Ardından ilk ve ikinci karısının çocukları, miras kavgasına tutuştu.


Miras sadece Tat Towers’dan ibaret değil. Akmerkez’in yanından Arnavutköy’e inen yolun hemen başında başka bir 'Tat şahikası' daha var: Tat Etiler Ofis ve AVM. İnşaat bitti, fakat o da bomboş...


Tat Towers’ın temeli atıldığında proje aşamasında bile olmayan metro, bitti; kulelerin hemen yanından geçiyor.


Tatlıcılar'ın miras kavgası 10 yıl daha sürebilir. Hayalet binalar da şehrin ortasında çürüyüp gider. Uzun vadede bunun acısını bu şehirde yaşayanlar çeker.


Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı, İstanbul’da boş duran binalarının her gün arttığını söylüyor. Milliyet gazetesi yazarı Mehveş Evin de 2010 yılında, “Peki yok mu bunun bir yaptırımı, mevzuatı?” diye sorunca derin bir iç çekip “Ne yazık ki yok... Biliyorsunuz Park Otel’i, yıllardır boş duruyordu. Belediyeye, güvenliği ve emniyeti sağlama zorunluluğu olduğu için yıktırdık. Şimdiyse öylece kaldı” diyor.


- ABD’de yayınlanan Forbes dergisinin zenginler listesine 2006'da 27’nci sıradan giren ve 2009’da hayatını kaybeden merhum Salih Tatlıcı’nın oğlu Uğur Tatlıcı, 2010 yılında bir gazete ilanı verdi. Tat Towers’ın 1/8 payının annesi Nurten Tatlıcı’ya, 1/8 payının kendisine, 6/8’lik payınsa kendilerinin de mirasçı ve büyük hissesine sahip oldukları babaları M. Salih Tatlıcı’nın terekesine ait olduğunu duyurdu. 


- Uğur Tatlıcı şöyle konuşmuştu: “Medeni kanunun müşterek mülkiyete ilişkin hükümleri çerçevesinde, söz konusu taşınmazla ilgili, tarafı olmadığımız ya da yazılı izin vermediğimiz kira, işletme ve benzeri sözleşmeler geçersizdir.”


- Salih Tatlıcı, 4 milyar doları bulan servetinin 3 milyarlık kısmını, 1992’de evlendiği ikinci eşi Nurten Tatlıcı'yla ondan olan Uğur Tatlıcı’ya bıraktı. 1991’de boşandığı ilk eşi Bedriye Tatlıcı’dan olan üç oğluysa mahkemeye başvurdu. 


- Oğullardan Mehmet Tatlıcı, tereke davasının sürdüğü mahkemeye verdiği dilekçede, Tat Towers’in kaçak olduğunu belirterek, üvey kardeşi ve annesinin mal kaçırabileceği iddiasıyla hem anahtarların alınmasını hem de güvenlik şirketinin değişmesini  istemişti. Talebi kabul eden mahkemede  üç kardeşin açtığı miras davası sürüyor.Tat Towers - Tat Twin Towers - Zincirlikuyu
Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları