Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tatsuya Yamamoto - Mimar

Mimar Gökhan Aktan Altuğ ile birlikte TAGO Mimarlık firmasını kuran, 18 Aralık 2010 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda eden Japon mimar. Tatsuya Yamamoto, 24 yıldır Türkiye’de yaşıyordu, İstanbul’daki markalı konut projelerinin çoğuna imza atmış bir mimardı. Öğretim görevlisi Doç.Dr. Gonca Telli ile evli olan Yamamoto bir kız çocuğu babasıydı.Tatsuya Yamamoto - Mimar

Mimar Tatsuyo Yamamoto (Doğum: 1961 Japonya - Ölüm: 2010  Türkiye)Tatsuya Yamamoto, Türkiye’de nerede çalışıyordu? 


Japon asıllı mimar Tatsuyo Yamamoto 18 Aralık 2010 tarihinde vefat etti. Gökhan Aktan Altuğ ile birlikte Tago mimarlığın sahibi olan Yamamoto 15 yıldır birlikte çalışıyordu. 24 yıldır Türkiye'de yaşayan Japon mimar İstanbul ve Türkiye aşığıydı.


20 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de bulunan, Türkçeyi iyi bir şekilde kullanan ve “ben de sizden biriyim, Türküm” diyen Tatsuya Yamamoto’nun çeşitli mimarlık konuları üzerine yayınlamış yazıları vardır. 1999 depreminden sonra sismik açıdan yüksek binalara ilişkin incelemeler yapan Tatsuya Yamamoto, deprem konusundaki Japonya deneylerini Türkiye’ye aktarmaya çalışmıştı.Tatsuya Yamamoto hangi mezarlığa defnedildi?


Mesleki yaşamını uzun yıllardır Türkiye'de sürdüren Japon mimar Tatsuya Yamamoto, 18 Aralık 2010 Cumartesi akşamı, spor yaparken geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Cenazesi, Üsküdar Altunizade'deki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi'nde 20 Aralık 2010 Pazartesi günü  öğle namazını takiben kılınan cenaze namazının ardından Çengelköy Mezarlığı'na defnedildi.Tatsuya Yamamoto hangi okullardan mezun oldu?


1961 yılında Japonya'da doğan Tatsuya Yamamoto, 1983'te Tokyo'da Shibaura Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Tatsuya Yamamoto, Türkiye’ye ne zaman yerleşti?


Japonya'da, Fransa'da ve Türkiye'de üç ayrı yüksek lisans yapan Yamamoto, 1986 yılında ise "ikinci ülkem" dediği Türkiye'ye yerleşti. Tatsuya Yamamoto, hangi üniversitelerde ders verdi?


Yamamoto, 1987-1990 yılları arasında, Mimar Sinan Üniversitesi'nde, 1991-1995 yılları arasında da Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu süre içinde Japonya, Türkiye hükümeti, UNESCO vs. adına çeşitli projeler yöneten Tatsuya Yamamoto'nun, Japonya, ABD ve Avrupa'da uygulanmış çeşitli eserleri bulunuyordu.


1995'ten bu yana çalışmalarını meslektaşı Gökhan Aktan Altuğ ile birlikte İstanbul'da kurduğu TAGO Mimarlık'ta sürdüren Yamamoto, profesyonel mimarlık yaşamında çeşitli ulusal ve uluslararası projelere imza attı.Tatsuya Yamamoto hangi projelere imza attı?


Tatsuya Yamamoto’nun projeleri arasında Celal Bayar Anıt Mezarı Yarışma Peojesi 1989, Ser Plaza 1998, Korupark Alışveriş Merkezi 2007, Beykoz İş Merkezi 2007, Natura Evleri 2007, Incity 2009, Dumankaya İkon 2010 önde gelenler olarak sayılabilir.


Tatsuya Yamamoto’nun tamamlanmış ve devam eden projelerinden bazıları şöyle;


Ser Plaza

Kütahya Adliyesi

Eskişehir Adliyesi

Sarkuysan İş Merkezi

Kavacık Gülsan İş Merkezi

Incity

Dündar İnşaat Rumelifener Istanblue

Albaraka Ofis Binası

Güneri İnşaat Ikebana

Koray İnşaat Natura Evleri (Eskişehir)

Dumankaya Vizyon

Dumankaya İkon

Dumankaya Cadde

Dumankaya Adres Lobi

Bay İnşaat Bay Residence (İstinye)

Soyak Karşıyaka Siesta

Soyak Halkalı Park Aparts

Bursa Korupark AVM ve Konutları

Sinpaş Ankara ORAN Projesi