Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tayfun Mumcu – İç Mimar

Cool-classic tarzıyla dikkat çeken iç mimar. Tayfun Mumcu, kendi tasarımlarından oluşan Tayfun Mumcu Mobilya mağazasını 2011 yılının Şubat ayında Nişantaşı’nda açtı.Tayfun Mumcu – İç Mimar

İç Mimar Tayfun MumcuTayfun Mumcu nereden mezun?


Tayfun Mumcu bir iç mimar... Ama onun mesleği, başka alanlarda yeni projeler geliştirmesine engel olmadı, aksine onun adını mücevher tasarımcısı olarak daha sık duyacağımız kesin! Mimar Sinan Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra uzun süre Osmanlı dönemi evleri, 18’inci ve 19’uncu yüzyıl saray ve köşkleri üzerine yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Sedad Hakkı Eldem’in yanında ayak işleri yaptığını anlatıyor, ünlü iç mimar... Tayfun Mumcu ve eşi Banu Bora, hangi mağazaları açtılar?


Sonra asıl mesleğine başlıyor. 80’lerde, dünyada ne kadar mobilya ve malzeme varsa hepsinin Türkiye’ye de geldiğini ve bunun da büyük bir değişime neden olduğunu söylüyor. Böylece Mumcu, bir süre sonra tasarımını yaptığı evlerde hazır mobilya kullanmaktansa kendi yaptıklarını kullanmayı tercih ettiğini; koltuk, sehpa, sandalye tasarlamaya başladığını belirtiyor: œSonra iş bayağı ilerledi. Tasarımlar çoğalınca Nişantaşı’nda bir mağaza açtım. Burası benim oyun alanım oldu.


Mumcu’nun bir de modacı eşi Banu Bora ile açtığı Midnight Express adlı tasarım butiği var. Bu mağazada ise yerli ve yabancı modacıların koleksiyonlarından mobilyaya, her türlü tasarım mevcut. Aslında Midnight Express, tam bir yaşam stili mağazası. Öyle ki Kapalıçarşı’daki ustalar bile mağaza için farklı tasarımlara imza atıyor. Butiğin tamamen eşi ve kendisinin kişisel zevkleri doğrultusunda ortaya çıktığını söyleyen Mumcu œTicari beklentimiz yok diyor.Tayfun Mumcu, tarzını nasıl anlatıyor?


Yurtiçi ve yurtdışında önemli projelere imza atan Tayfun Mumcu, modern şehir yaşamının konforunu yansıtan modellerden sonra mücevher tasarımında da iddiasını ortaya koyuyor artık... Kendi deyimiyle koleksiyon, tam anlamıyla œcool-classic... Tasarım ve mimarlığın çok katmanlı bir alan olduğunu vurgulayan Mumcu’ya göre yeni işi daha çok emek istiyor: œMobilya tasarlamakla mücevher tasarlamak çok   farklı. Mobilyada bir milimin önemi yoktur ama mücevherde bu oran, tamamen ürünün şeklini değiştirir. Daha çok emek istiyor fakat her şeye rağmen bu işi yapmaktan büyük keyif alıyorum.


Yaklaşık iki yıl önce (2010 yılında) mücevher tasarımcısı arkadaşının kendisi için bir koleksiyon hazırlamayı teklif etmesi üzerine bu işe adım attığını belirten Mumcu, olumlu dönüşler almaya başlayınca kararını verdiğini anlatıyor: Benim için bir koleksiyon hazırlar mısın, üretimini yapayım’ dedi, arkadaşım.   Herkesten çok olumlu dönüşler almaya başlayınca kendi koleksiyonumu oluşturmaya karar verdim. Bu alan benim için yeniydi ve çok da ilgimi çekmişti.


Mumcu, gündelik hayatta etkilendiği kadınlardan ilham alarak takıları hazırlıyor: œMutlaka bir davette ya da günlük hayatta takılacak diye kategoriye ayırmıyorum. İsteyen istediği zaman kullanmalı.   Malzeme olarak genelde altın ve gümüşü tercih ediyorum. Tabii elmas malzemeler de çok var. İlham veren kişiler gündelik hayatta etkilendiğim kadınlar... En büyük yardımcılarım, eşim ve kızım. Onların da etkisi büyük. Ayrıca kişiye özel olarak tasarımlar yapmıyorum ve yapmayı da hiç düşünmüyorum. çünkü böyle şeylere inanmıyorum. Yani kişiye özel yapabilmem için karşımdaki insanı çok iyi tanıyor olmam lazım.Tayfun Mumcu’nun tasarladığı takıların fiyatı kaç bin dolara kadar çıkıyor?


Tayfun Mumcu’nun takıları kişiye özel değil ama sayısı da sınırlı. Bir üründen en fazla on adet var. Fiyatlar ise taşına ve malzemesine göre bin dolardan başlayıp 15 bin dolara kadar çıkabiliyor. ˜İç mimar’ mücevher tasarımcısının mücevherleri, şimdilik Nişantaşı Tayfun Mumcu Showroomu’nda, Bebek ve Nişantaşı Midnight Express mağazalarında. Mumcu, ayrıca özel bir mücevher butiği açacak ve tasarımları yurtdışındaki bazı mağazalarda da satılacak. Hayali ise hem mücevherlerini hem mobilya tasarımlarını sergileyebileceği bir mağaza. (Kaynak: Star Gazetesi, Ocak 2012)Tayfun Mumcu, mobilyalarını nasıl anlatıyor?


Mumcu’nun 28 Şubat 2011 tarihinde Milliyet Gazetesi’nde yayımlanan röportajda verdiği cevapları şöyle;


Tayfun Mumcu Mobilya 'yı açmayı ne zamandan beri planlıyordunuz?

Uzun süredir doğru adresi bulduğum an yapmayı hedeflediğim, üzerinde düşündüğüm bir projeydi ama öncesinde benim mobilyalarıma eşim Banu Bora ile ortak projemiz olan Midnight Express içinde yer verdik.


Bize Tayfun Mumcu Mobilya 'nın marka kimliğini açıklar mısınız?

Özetle cool-klasik diyebilirim, downtown yaşam stilinin oluşturduğu, içinde modern ve klasik parçaların, bazen antika veya çağdaş koleksiyon örneklerinin de yer aldığı eklektik bir yaklaşım. Kendi adıma bu stilin özellikle İstanbul 'daki iç mekn projelerine çok yakıştığını düşünüyorum.


Mağazada yer alan mobilyaların stilinden, malzeme ve kumaş seçimlerinden bahseder misiniz? 

Showroom 'da bulunan koleksiyon, öncelikle benim projelerde eksikliğini duyduğum parçalardan oluşuyor. Bunlar bazen kanepe, çoğu zaman ise orta sehpalar olurdu, şimdi hepsi elimin altında. Mobilya koleksiyonu ağırlıklı olarak benim tasarımlarımdan ve replika parçalardan oluşuyor. Replikaları özellikle bugünün malzeme ve konforuna uyarlamayı, eski cila ve kaplama tekniklerini günün estetiğinde kullanmayı çok seviyorum ve tercih ediyorum. Bu anlamda gelenekçi olduğumu söyleyebilirim. Kendi kullanmayacağım mobilyaları koleksiyonuma dahil etmedim ve renkli bir koleksiyon yarattım. 


Sizce Tayfun Mumcu Mobilya, mobilya alanında nasıl bir açığı kapattı?

Benim uzun zamandır eksikliğini duyduğum ve kişisel mobilya diye tanımlayabileceğimiz mobilyalar için alternatif oluşturduk. Atölye işçiliğini hissedebildiğim, üzerinde iyi düşünülmüş eşya kavramından son zamanlarda uzaklaşılmaya başlanmıştı. Bu iki kavram benim için, ait olduğu projeye, konforu ve proporsiyonu ile yüzde yüz uyum gösteren mobilya anlamına geliyor.


Mobilyaların yanına aksesuar koleksiyonu eklemeyi düşünüyor musunuz?

Önümüzdeki sezon için yeni bir cam koleksiyonu oluşturuyoruz.

Hayat felsefem ‘denge ve pozitif düşünce ile yaratılan enerji ' kavramları üzerine kurulu. Dekorasyon stilim gerek giyimimde gerek ev dekorasyonunda beğendiğim parçaları bir armoni yaratacak şekilde bir arada kullanmak. Böylece yaşadığım mekanlar, ürettiklerim gibi ruhumu yansıtır. Evimde keyiflendiğim yer mutfağımdır. Mutfağımda yeni denemeler yapmak ve bunları sevdiklerimle paylaşmak, yemek kitapları okumak, yemek bloglarını takip etmek beni her zaman keyiflendirir. Pilates yaptığım sabah saatleri en sevdiğim saatlerdir. ”Tayfun Mumcu iletişim bilgileri nelerdir?


Adres: Teşvikiye Mahallesi Maçka Caddesi Ralli Apt. 59/2 Teşvikiye / İstanbul

Telefon: +90 212 296 90 71 / tayfunmumcumobilya@yahoo.com

Web: www.tayfunmumcu.com