Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tayyar Akkurt

1956 İstanbul doğumlu olan Tayyar Akkurt, Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı’dır.


Tayyar Akkurt

Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar AkkurtTayyar Akkurt kimdir?


Tayyar Akkurt; 1956 İstanbul doğumludur. İlkokulu Ankara TED Koleji’nde tamamladı. Ortaokulu ise İstanbul Tarhan Koleji’nde bitirdi. Akkurt, Ankara Yükseliş Koleji’nde de lise eğitimini gördü. 


İnşaat sektörüne, Ankara Gazi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’nde okurken girdi. Babası Macit Akkurt’un sahibi olduğu Akkurt İnşaat’ın Suudi Arabistan’daki işlerinde görev aldı. Suudi Arabistan’da; Mekke-Muna 4 adet Tünel,Mekke Fünduk-Al-Haram Oteli,Zuhair Fayes Association Merkez Binası,Prenses CevheriSarayı-Taif ve Ghamdi Shopping Centre’ın yapımı tamamladı.


Kardeşi Can Akkurt ile 1988 yılında Taca İnşaat’ı kurdu. Taca İnşaat ile ilk olarak Hamdullah Paşa Turistik Tesisleri’ni inşa etti. Kemal Bay Oteli,İzmit Outlet Center,Bayraktar Holding Yönetim Binası,Antalya Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu,Citroen Otomotiv Center Showroom gibi projeleri hayta geçirdi.


Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Tayyar Akkurt evli ve iki çocuk babasıdır.


Tayyar Akkurt inşaat işini nasıl öğrendi?


Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı olan Tayyar Akkurt, inşaat işini nasıl ve kimden öğrendiğini şöyle açıkladı:

İş teslimini babamdan ve yabancı ortaklardan öğrendim. Kendi işimi kurunca da bu yolu izledim. O nedenle özellikle turizm tesisi gibi ölü sezonda hızlı bitirilmesi gereken işlerde aranan bir firma olduk.


Taca İnşaat projeleri hangileridir?


İstanbul Kongre Merkezi, İstanbul Kültür ve Kongre Auditorium, Hilton Hotel İskenderun, Hotel Bodrum, Villa Belek, Villa Otel Bodrum, Otel Tekirova, Villa Otel Tekirova, Tatweer Tatil Köyü, Tatweer Ticari Merkezi, Terra City AVM, Forum Mersin AVM, Teras Park AVM, Atatürk Kültür Merkezi, Awaza Kongre Merkezi, Maçka Tünel, Belville Yolu, Batman Petrol Rafineleri, Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu, Awaza Tema & Aquapark, Awaza Seaside Otel, Awaza Golf Otel, Ataköy Marina, Dolce Gabbana, Prada İstinyepark, Bayraktar Holding Konağı, Rida Diva Hotel, Mirada Del Mar Hotel, Amara Beach Resort, Amara Wing Resort, İzmir Outlet Merkezi, Ghamy Ticari Merkezi, Novariga Konut, Hamdullah Paşa Otel, Kemal Bay Hotel, Green Hill Hotel, Taca Antalya Ofis, Citroen Otomotiv Showroom, Teknokent AR-GE Binası, Posrche Design, Ralph Lauren, Christian Dior, Mekke Tünelleri, Karayolu Dan Bitki Knauf için yollar, Consignment Depo Nelt, Atmaca Residence, Ümitköy Residence, Yollar 2A-2A Universiade, Yol T-6, Su Barajı ve Sulama Kanalları, Su Arıtma Tesisi, Samsun Devlet Hastanesi,  Aydın SSK Hastanesi, El Haram Otel, Züheir Fayez Ticari Binası, Eskişehir Spor Merkezi, Ege Üniversitesi Toplu Konut, Topluluk Cafe. 


Taca İnşaat yönetim kurulunda kimler yer almaktadır?


Yönetim Kurulu Başkanı – Tayyar Akkurt


Yönetim Kurulu Üyesi - Uğur Servet Keleş 


Genel Müdür Yardımcısı -Ali Aydağ 


Proje ve İş Geliştirme Koordinatörü - Cem Dobra 


Teknik Ofis Koordinatörü -E. Seden Akkurt 


Yönetim Kurulu Üyesi -Hale Akkurt 


Yönetim Kurulu Üyesi -Aykut Üreten 


Uluslararası Projeler Direktörü -Selahattin Yalçın 


Planlama Müdürü -Baran Budak 


Tayyar Akkurt ile ilgili çıkan bazı haber başlıkları:


AKM Restorasyonu

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AKM’deki restorasyon çalışmalarının başladığını kamuoyunu duyurmak üzere bir basın toplantısı düzenledi. AKM bahçesinde yapılan basın toplantısına, Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt’ta katıldı. 


Toplantıda; Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AKM restorasyon işini Yeni Yapı ve Taca’nın ihaleyi 69 milyon TL gibi bir rakamla kazandığını hatırlattı. Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt “AKM gibi bir yapının restorasyon işini yapmaktan gurur duyuyoruz. Restorasyon işini, 29 Ekim 2013′e yetiştireceğiz.” dedi.


Tayyar Akkurt ve Taca İnşat iletişim bilgileri nedir?


Adres: Apa Giz Plaza Buyukdere Cd 191 K7 Levent 34330 ISTANBUL - TURKIYE 


Telefon: +90 212 280 09 40 Faks:  +90 212 280 04 44 


E-Posta:  info@taca.com.tr Web Adres:  www.taca.com.tr