Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tekir Yaylası – Kayseri – Erciyes

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Erciyes Dağ ve Kış Sporları Turizm Merkezi projesinin lokasyonu. Kayseri’nin Hisarcık Beldesi’ne bağlı Tekir Yaylası, Erciyes Dağı’nın doğu yüzünde 2100-2900 m. yükseklikte yer alan bir kış sporları merkezidir.Tekir Yaylası – Kayseri – Erciyes

Tekir YaylasıTekir Yaylası ve Erciyes Kayak Merkezi nerededir?


İç Anadolu’nun  Tekir Yaylası üzerinde bulunan Erciyes Kayak Merkezi (3916 m.), Türkiye'nin en gözde manzarası, kayak öğrenme ve yapmaya en elverişli düzgün pistine sahiptir. Kayseri ilinin 25 km güneyinde yükselir. 

Kayseri’nin hemen güneyinde yükselir. Yaz tırmanışları için en uygun zaman Mayıs-Ekim ayları arası. Sönmüş genç bir volkan dağ, Orta Anadolu’nun en yüksek doruğudur. Dağın kuzeyinde 700 m. uzunlukta bir dağ buzulu vardır. Doğu yüzünde 2100-2900 m. yükseklikte yer alan Tekir yaylası bir kış sporları merkezidir. 


Orta Anadolu'nun en yüksek doruğu olan Erciyes Dağı (3916 m.) Kayseri ilinin hemen güneyinde yükselir. Erciyes Dağı, sönmüş bir volkandır. Üzerinde birçok yan volkan konisi bulunur. Dağın yüksek kısımları yılın her mevsiminde kalıcı karlarla örtülüdür. Dağın kuzeyinde ise 1 km. uzunlukta bir dağ buzulu mevcuttur. Erciyes Dağı'nın 1500 m. yüksekliğe kadar olan kesimleri bağlarla kaplıdır. Dağın doğu yüzünde 2100-2900 metreler arasında yer alan Tekir Yaylası aynı zamanda bir kış sporları merkezidir. Kayseri şehir merkezine 25 km. uzaklıktadır. Erciyes Kayak Merkezi, ülke düzeyinde dağ turizmi ve özellikle kış sporları turizmi açısından, geliştirilmesi gereken bir kaynak özelliği taşmaktadır. Kayak alanları % 30 ile % 10 arasında değişiklik gösteren eğime sahiptir.Tekir Yaylası’nın turistik özellikleri nelerdir?


Kayak pistinin de yer aldığı Tekir Yaylası, kışın olduğu kadar, yazın da inanılmaz güzellikteki doğal yapısıyla ilgi çekmekte, piknik alanı olarak da hizmet vermektedir.


Tekir Yaylası ve çevresinde yaz aylarında kurulan yaylalar ve yörede elde edilen Tekir balı yine Erciyes’in vazgeçilmez güzellikleri arasında yer almaktadır.


Erciyes’in yüksek kesimindeki başlıca yol, Tekir yaylası üzerinden geçen Kayseri -Develi yoludur. Öte yandan Erciyes, il halkı için önemli bir dinlenme yeri oluşturmaktadır. Özellikle kuzey yamaçları, 1500-1600 metreye kadar bağ ve bahçelerle doludur.


Erciyes Dağı’nın doğusunda yer alan ve dağdan Tekir Yaylası ile ayrılan Koç Dağı ise 2700 m. yüksekliktedir.Tekir Yaylası’ndaki merkezde neler var?


Kayakçılar için çok önemli olan toz kar özelliğine sahip olan Erciyes’te 8 adet mekanik lift bulunmaktadır. Bunlardan 3'ü Baby-lift, 3'ü teleski ve 2'si dünyada kayakçıların en çok tercih ettiği telesiyejdir. Bu telesiyejler Zümrüt Limited Şirketi’nin bünyesinde bulunup Erciyes Kayak Merkezi’nin en uzun ve taşıma kapasitesi en fazla olan mekanik tesisidir. 1'inci telesiyej 1500 m uzunluğunda olup, 2215 rakımdan başlar ve 2550 rakımda biter. Daha çok profesyonel kayakçılara hitap eden 2'inci telesiyej 1600 mt uzunluğunda olup kayakçıları 2550 rakımdan alıp 3000 rakıma ulaştırır. Bu özelliklerinden dolayı Türkiye de bulunan en uzun chair-lifttir.


Telesiyejden sonra kamp yeri olan Çobanini’ne kışın yürüyerek yaklaşık 2,5-3 saatte gidilir. Tırmanış genellikle Çobanini’nden mola taşına kadar 1 saat sürüyor. Mola taşı tam şeytan deresinin ağzındadır. Buradan, küçük zirve yaklaşık 2-3 saat sürer.Tekir Yaylası – Kayseri – ErciyesTekir Yaylası ne zaman Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin gündemine girdi?


Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde yer alan bilgiler şöyle;


14.07.2008 TARİHLİ MECLİS TOPLANTISINA AİT EK GÜNDEM:


1. *(29) *Mülkiyeti Beden Terbiyesi Umum Müdürlüğüne ait İlimiz Hisarcık Beldesi, Tekir yaylası Mevkii, 40 pafta, 2706 parsel numaralı, 122.000 m^2 yüzölçümlü taşınmazın Kayseri-Erciyes Kış Sporları Turizm master planı kapsamında düzenlenecek ve yapılacak projeler alanında kalan kısmının mülkiyetinin belediyemize geçmesi için ilgili malın bedeli mukabili, tesis karşılığı, takas, irtifak hakkı tesisi ve diğer kanuni yollarla Belediyemiz adına mülkiyet edinmek üzere yapılacak her türlü protokolü imzalamaya Belediye Başkanına veya yetkili kılacağı kişiye yetki verilmesi ve ayrıca diğer işlemlerin takibi içinde Encümene yetki verilmesi talebinin görüşülmesi.Tekir Yaylası’ndaki işletmeler, belediye tarafından ne kadar bedelle kiraya verildi? 


Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde 03 Temmuz 2013 tarihinde yayımlanan ilan şöyle; 


Büyükşehir'den Kiralık Dükkan


Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi'nin mevcut giriş bölgesinde bulunan 1 ve Tekir Yaylası'nda yer alan 2 dükkan açık teklif usulü ihale ile 10 yıllığına kiraya verilecek.

Belediye Encümen Salonu'nda 10 Temmuz'da gerçekleşecek ihale, saat 14.00'te başlayacak.

İhaleye katılmak isteyenler, en geç 10 Temmuz Çarşamba günü saat 13.30'a kadar istenilen belgelerle birlikte Gelir Müdürlüğü'ne başvurabilecek.

İhale ile 10 yıllığına kiraya verilecek 3 adet dükkanın özellikleri ve yaklaşık maliyetleri şu şekilde:


Mevkii m2 Muhammen Bedel

Mevcut Giriş Bölgesi 30 116 bin 500 TL

Hacılar Yukarı Mah. 23 80 bin 937 TL

Hacılar Yukarı Mah. 23 80 bin 937 TL


ERCİYES DAĞI KAYAK MERKEZİNDE BULUNAN (1) ADET DÜKKÂN, HACILAR YUKARI MAHALLESİ TEKİR YAYLASINDA BULUNAN 2 ADET DÜKKÂN (262-263 NO) DÜKKÂN OLMAK ÜZERE TOPLAM 3 ADET DÜKKÂNIN 10 YILLIĞINA KİRAYA VERİLMESİ İLE İLGİLİ İDARİ ŞARTNAME.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura