Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Teknorecord ile mimar ve emlak danışmanlarının hakları korunacak!

Mimar ve emlak danışmanlarının haklarını koruyacak Teknorecord çıktı. Teknorecord, noter işlemine eşdeğer bir kesin delil elde etme aracı olarak nitelendiriliyor..


Teknorecord ile mimar ve emlak danışmanlarının hakları korunacak!


MİMARLAR VE EMLAK DANIŞMANLARI; TEKNORECORD İLE ARTIK HAKLARINIZ ÇALINAMAYACAK!


Mimarlar ve Emlak Danışmanları; Gayrimenkul sektörünün şüphesiz ki en önemli hizmet sağlayıcılarıdır. Fakat bu hizmetler sağlanırken, ciddi şekilde hak kayıpları yaşamaktadırlar. Özellikle mimarların yarışmalarda kullandıkları ya da teklif istenmesi üzerine hazırladıkları mimari çalışmalarının, yarışma ya da teklif sonrası izinsiz olarak kopyalanıp kullanıldığı, yani çalındığı bir gerçektir. Yine Emlak Danışmanları da, bir gayrimenkulün dosyasını alıcıya getirdiklerinde, toplantıda yer detaylarını verdiklerinde ya da gayrimenkulü gezdirdiklerinde artık bilgi alıcıya verildiği için Emlak Danışmanının devre dışı bırakılmaya çalışılması da çokça karşılaşılan bir problemdir. Emeğiyle iş yapan bu iki alanın da, etkili hukuki korunma yöntemleri ile hak kaybına uğramaları engellenmelidir. 


İşin niteliği ve hızı itibariyle her seferinde noterde ciddi maliyetlerle tespit ya da işlem yapmak, ya da her işte noteri getirmek, fiilen neredeyse imkânsızdır. Bu problemleri sonlandıracak yeni çıkan bir  uygulama olan Teknorecord ‘dan bahsetmek isterim. Zira IOS ve ANDROID cep telefonlardan indirilebilen bu uygulama (app) sayesinde Mimarlar ve Emlak Danışmanları aşağıda anlattığımız üzere cep telefonlarından tek tık ile hukuki korunma altına alınmış oluyor. 


TEKNORECORD NASIL ÇALIŞIR? HUKUKİ DAYANAĞI NEDİR VE GEÇERLİ MİDİR?


Teknorecord esasında noter işlemine eşdeğer bir kesin delil elde etme aracıdır. Herhangi bir belge, eser,  fotoğraf, video ya da ses kaydını, 5070 sayılı kanuna göre Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar (TÜBİTAK gibi) nezdinde; isminiz, TC. Kimlik Numaranız vs. bilgilerle birlikte zaman damgalayıp, size kesin delil olarak gönderen bir mobil uygulamadır. 


Verilen bu hizmet ile eserin yapıldığı ya da bilginin verildiği zaman ispat edilmiş, kesin delil niteliğini almış ve koruma başlamış olmaktadır. Bu da 5070 sayılı kanuna göre; doğru kullanımlarda notere gitmek ile eş değer bir koruma sağlayacaktır. 


MİMARLARIN GÖNDERDİĞİ TEKLİFLER, TASARIMLAR YA DA KONKUR ÇİZİMLERİ ARTIK KOPYALANAMAYACAK.


Mimarlar; eserlerini müşterilerine göndermeden önce, Teknorecord ‘u kullanarak sadece birkaç saniye içerisinde oluşturacakları Telifkey ile eserleri üzerindeki telif hakkını hem tarih hem içerik bakımından kanıtlayabilirler.  


Mimari eserdeki Teknorecord Damgası ile olası ihlalleri daha baştan önlemiş olur ve 5070 sayılı kanuna dayanarak kesin delil olarak kabul edilen delil ile dava aşamasına geçilmeden anlaşma olasılığını yükseltirler. Dava aşamasında ise telif hakkı sahibinin haklarının ihlal edilmesine karşı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) uyarınca hukuki ve cezai açıdan korunma sağlanır. 


Buradaki en önemli delilinizi Teknorecord ile Telif Hizmetini tamamladığınız kesin delil niteliğindeki belge oluşturacaktır.


FESK 71 maddesine göre eser niteliğinde olan mimari eserlerin haksız kullanımında altı aydan beş yıla kadar hapis veya adlî para cezaları öngörülmektedir. Dolayısıyla bu hususun Teknorecord ile tespiti halinde verilen cezanın ciddi caydırıcılığı bulunmaktadır. Ayrıca yine FSEK Madde 68 ‘de belirtildiği üzere; “… İzni alınmamış eser sahibi, sözleşme yapılmış olması halinde isteyebileceği bedelin veya bu Kanun hükümleri uyarınca tespit edilecek rayiç bedelin en çok üç kat fazlasını isteyebilir.” Sonuç olarak 3 kata kadar tazminat isteme hakkınız da baki olacaktır. 


EMLAK DANIŞMANLARI, GÖSTERDİĞİ GAYRİMENKUL DOSYALARI YA DA GEZDİRDİĞİ YERLERLE İLGİLİ ARTIK DEVRE DIŞI BIRAKILAMAYACAKLAR.


Emlak Danışmanları, Teknorecord uygulamasını kullanarak gayrimenkulü gösterirken çekecekleri resim veya videoya eklenecek zaman damgasıyla ileride çıkabilecek uyuşmazlıklarda gayrimenkulü ilgili şahsa gezdirdiklerini ellerindeki kesin delil sayesinde kolayca ispatlayabileceklerdir. Ya da gayrimenkulün dosyasını alıcıya getirdiklerinde, toplantıda yer detaylarını verdiklerinde bu işlemi Teknorecord ile kaydetmeleri halinde yine kesin delil sahibi olmuş olurlar. Alıcının aksini ispatı, yerin daha öncesinde başkası tarafından getirildiğini kanıtlaması gerekir. Kaldı ki alıcının takdiri delillerle bunu ispat etme çabası olacaktır fakat Emlak Danışmanın elindeki tarih, gün ve saati onaylı kesin delil sayesinde bu iddialar teknik olarak geçersiz kılınacaktır.