Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Temelsu Mühendislik

Dünyaca tanınmış bir Türk müşavir mühendislik firmasıdır.Merkezi Ankara’da. 1969 yılında Yüksel Sezginer tarafından kuruldu. İstikşaf etüdü aşamasından uygulama projesi ve inşaat kontrollüğü aşamalarına kadar ulusal ve uluslararası alanda mühendislik hizmetleri verir.Suudi Arabistan, Ürdün, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın bulunduğu ülkelerde uluslararası finans kuruluşlarınca finansmanı sağlanan bir çok projeyi halen Temelsu Mühendislik yürütmektedir.


Dünya Bankası, 

Asya Kalkınma Bankası, 

İslam Kalkınma Bankası, 

Suudi Kalkınma Fonu, 

Kuveyt Fonu ve FIDIC gibi uluslararası kuruluşlar, destekledikleri projelerin denetiminde Temelsu ile çalışmaktadırlar.


Engineering News Record (ENR) müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetleri sektörünün en saygın yayımlarından birisi ve geçtiğimiz günlerde 2013 yılı “Uluslararası Dizayn Şirketleri 225” listesini yayımladı. Türkiye açısından sevindirici olan bu listede 4 Türk firmasının da yer alması.


Sektörün global oyuncularını sıralayan Liste’yi inceleyince iki firmamızın 2012’de de listede yer aldığını (Atlas Grup 108’inci ve Temelsu Uluslararsı Mühendislik 182’nci); iki firmamızın ise bu yıl listeye girdiğini görüyoruz (Tekfen 220’nci ve Structoris 136’ncı). 


Kapsamdaki 225 firmanın toplam gelirinin yaklaşık 72 milyar dolar olduğu Liste’nin baş sıralarını Avustralya, ABD, Hollanda ve İngiliz firmaları çekiyor. 


Türkiye’nin “uluslararası inşaat ve taahhüt” sektöründeki global gücü ve etkinliği herkesin malumu. İşte “teknik müşavirlik sektörü” de bu gücün arttırılarak sürdürülebilmesi bakımından kilit öneme sahip. 


Özetle, bir ülkenin inşaat ve taahhüt sektörünün gücü, uluslararası arenada ne kadar teknik müşavirlik firmasının olduğuyla da kuvvetlice bağlantılı. 


Temelsu'nun Türkiye açısından önemi, bu kategoride bir şirket olmasında.


BAKANDAN ÖVGÜLER


Listeyi kamuoyuna duyuran Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 27 Temmuz 2013 günü, teknik müşavirlik hizmetlerinin her geçen gün başarısına başarı kattığını anlattı.


Sektörün önümüzdeki dönemde daha büyük başarılara imza atacağına inandığını belirten Bakan Çağlayan, “Listede 4 Türk firmasının yer alması önemli. 225 firma sıralamasında 4 firmamızın yer alması müteahhitlik firmalarımız gibi teknik müşavirlik alanında da başarılara imza atılacağının önemli bir göstergesidir” dedi.


2013 yılında sektörün uluslararası proje gelirlerinin geçen yıla göre yüzde 9.5 arttığını kaydeden Çağlayan, 225 firmanın toplam gelirinin 72 milyar dolara ulaştığını, sıralamada Avustralya, ABD, Hollanda ve İngiliz firmalarının ön sıralarda yer aldığını belirtti.


Destekler veriliyor


Teknik müşavirlik hizmetlerinin, “müteahhitlik sektörünün yükte hafif pahada ağır bir işi” olduğunu ve Ekonomi Bakanlığı olarak sektörün önemini bildiklerinin altını çizen Çağlayan, şu değerlendirmelerde bulundu:


“Haziran 2012’de tebliğin yayımlanmasından bugüne sektöre yaklaşık 2.5 milyon lira destek sağladık. Teknik müşavirlik firmalarına destek için ayrılan bütçe, bu rakamı arttırmak için bize imkan sağlıyor. Firmalarımızın bu desteklerden daha fazla yararlanması ile uluslararası pazarlarda gücünü arttıracağına ve ENR listesinde daha fazla yer alacağına inanıyorum.”WEB SİTESİ:


http://www.temelsu.com.tr/