Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Temmuz 2016 kira artış oranı kaç?

Ev ve işyerleri için yapılan kira sözleşmelerinin yenilenmesi halinde yeni kira dönemi için kiraya zam yapılıyor. Peki, Temmuz 2016 kira artış oranı kaç?


Ev ve işyerleri için yapılan kira sözleşmelerinin yenilenmesi halinde yeni kira dönemi için kiraya zam yapılıyor. Kira sözleşmesi feshedilmemesi durumunda otomatik olarak yenilenmiş oluyor. Yeni kira dönemi için kiracı va mal sahibinin yeni bir sözleşme yapması gerekmiyor.


Ancak kira sözleşmesinin feshedilmesi istenmesi durumunda bunun belli tarihlerde kiracıya bildirim verilerek yapılması gerekli oluyor. Aksi halde sözleşme feshedilmek istenirken bir seneliğine daha yenilenmiş oluyor.


Yenilenen kira dönemleri için kiracıya yapılacak zam ÜFE oranlarından yüksek olamıyor. Bu oranlar her ay TÜİK tarafından açıklanıyor.


4 Temmuz'da açıklanan veriler aşağıda yer alıyor. Kira artış hesaplamalarında on iki aylık ortalamalar baz alınıyor. Peki, Temmuz 2016 kira artış oranı kaç?


Temmuz 2016 kira artış oranı 

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,41 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,41 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,19 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,41 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,91 artış gösterdi.


Kira zam oranları hesaplama

Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 4,91

Zam bedeli: 49,1 TL

Zamlı kira bedeli: 1049,1 TLIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com