Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Temmuz ayında kiraya ne kadar zam yapılacak?

Mesken ve işyeri kiralamalarında tarafların yenilenen kira dönemlerinde kira bedeline zam yapılabiliyor. Peki, Temmuz ayında kiraya ne kadar zam yapılacak?


Mesken ve işyeri kiralamalarında tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor.

 

Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Kira hesaplamasında kullanılacake enflasyon oranları her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. Peki, Temmuz ayında kiraya ne kadar zam yapılacak?


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Haziran 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,41 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,41 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,19 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,41 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,91 artış gösterdi.


Yukarıdaki enflasyon oranlarına göre, mevcut kira bedeli 1000 lira olan kiracının yeni kira döneminde ödemekle mükellef olduğu yeni kira bedelini hesaplayalım:


Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 4,91

Zam bedeli: 49,1 TL

Zamlı kira bedeli: 1049,1 TLIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com