Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Thor Otel hakkında - Bodrum

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlayan Bodrum kıyılarındaki kaçak yapı avında başına balyoz inen ilk oteldir: Thor hotel.


Thor Otel hakkında - Bodrum
12 ARALIK 2013 SON DAKİKA GELİŞMESİ:

Dün yıkılması beklenen Thor Otel’in yıkımının, idare mahkemesi kararıyla durdurulduğu öğrenildi.Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından dün Torba’da bulunan söz konusu otelde başlaması beklenen yıkım çalışmaları, Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin aldığı karar sonucunda durduruldu. Otele yıkım ekipleri gitmedi. Yıkım için otel önüne gelen ve karardan haberi olmayan zabıta ve sağlık ekipleri ise güvenlik kulübesinin camında asılı kararı görünce geri döndü.

Kararla ilgili basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Thor Otel Genel Müdürü Gökhan Bal, henüz ruhsatları olmadığını belirterek, ‘Elimizde yürütmeyi durdurmayla ilgili bir karar söz konusu. Karar elimize dün akşam saatlerinde ulaştı. Torba bölgesinin genel bir imar sorunu olmasından dolayı bu yeni çıkan kanunla 50+50 mesafesinde olmasından dolayı verilen ruhsatlarda bir gecikme oluyor. Bizde de buna benzer bir durum söz konusu. Bu problem birkaç ay içinde çözümlenecektir ve ruhsat başvurumuz mevcuttur. Tahmin ediyorum 2014′te bu sorun çözülecektir. Yürütmeyi durdurma kararında herhangi bir süre mevcut değildir. Ruhsat aldığımız zaman bu sorun çözülecektir’ dedi.

Thor Otel’in, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 25.10. 2013 tarih ve 16508 sayılı yazısıyla yıkım kararı verilmişti. Öte yandan yıkım kararı olduğu bildirilen Blue Dream Otel’in de tahsisli araziye yeni yapılan ek 66 binasının yıkım kararına karşılık, idare mahkemesinden yürütmeyi durdurma kararı aldığı öğrenildi.


DAHA ÖNCE VERDİĞİMİZ BİLGİ İSE BÖYLEYDİ:


Yıkım, Torba'da bulunan Thor Otel ve Blue Dreams ile Aralık 2013'te başlayacak... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, 15 milyon dolarlık Thor Otel'in yıkımı için 11 Aralık 2013 Çarşamba günü saat 09.30'da kapıya dayanacak. 


Başbakan Erdoğan'ın yaklaşık 4 ay önce (Ağustos 2013'te) başlattığı kaçak yapı avında yıkımlar başlıyor. 


İlk balyoz yüzde 70 oranında kaçak yapı tespit edilen Bodrum'a iniyor. 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Bodrum kıyıları başta olmak üzere tüm sahil şeridinde yaptığı denetimler sonucu Türkiye çapında yüzlerce yapı mühürlenmişti.


Thor Otel ve Blue Dreams otellerinin boşaltılması ve ardından da yıkılması için tanınan süre doldu.


Thor Hotel'in ruhsatsız olduğu, imara aykırı olmasından dolayı tamamının yıkılacağı bildirildi. Thor Otel'in hangi cesaretle ruhsat alınmadan inşaatına başlandığı da merak konusu.

Mermer üzerine ihtisası olan bir inşaat firması olan Simetri Group, turizme ve otelciliğe Bodrum’da Torba mevkiinde 1 Haziran 2013’te hizmete açtığı bu otelle girmişti.

Otelin tam adı: Thor Luxury Botique Hotel & Village...

Otel, yaklaşık 16 bin metrekare üzerine kurulmuş, 184 odalı. Tesiste 4 villa, 9 junior süit var, geri kalanlar da delux odalar.


Blue Dreams Otel'in ise kaçak olarak ek bina yaptığı ve otelin bir kısmını kapsayan ek binanın yıkılacağı duyuruldu.


DETAYLAR:


2013'te Bodrum Cennet Koyu'nda 33, Güvercinlik'te de 320 yapı kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle mühürlenmişti. Güvercinlik'teki 320 yapının tamamı için yıkım kararı alınırken, Bodrum Torba'da bulunan 7'si otel 15 yapı da yine mühürlenmiş ve 3'ünün de yıkılacağı öğrenilmişti. İstanbul Boğazı'na kadar uzanan kaçak yapı avı sırasında ünlülerin gözdesi birçok mekan mercek altına alınmıştı. Hatta ünlü eğlence mekanı Reina'nın da imar planına aykırı olduğu tespit edilmişti.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerinin yaptığı denetimlerde Bodrum'daki kaçak yapılara göz yumduğu gerekçesiyle Bodrum Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Bakanlığın mercek altına aldığı ve tek tek tespit ettiği Bodrum'daki imara aykırı otellerden 2'si için geri sayım başladı. Önümüzdeki günlerde tespit çalışmaları yapılan diğer yapılar için de harekete geçilecek.


Thor Otel hakkında - Bodrum


Thor Otel hakkında - Bodrum


Thor Otel hakkında - Bodrum