Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ticaret alanlarında yapılaşma şartları!

Ekim 2017'de yürürlükte olacak Yeni İmar Yönetmeliği kapsamında parsellerin yapılaşma koşulları yeniden düzenleniyor. İşte ticaret alanlarında yapılaşma şartları..


3 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan ve Ekim 2017'de yürürlükte olacak Yeni İmar Yönetmeliği kapsamında parsellerin yapılaşma koşulları yeniden düzenleniyor.


İmar planlarında ticaret kullanımına yönelik olarak planlanan ve ayrıca 19 uncu maddede belirtilen fonksiyonların da yer alabildiği alanlar ticaret alanları oluyor. Yeni İmar Yönetmeliği kapsamınsa şu şekilde sıralanıyor: 


Yönetmelik gereğince ticaret alanlarında; 

1)  İş merkezleri, yönetim binaları, banka, finans kurumları, ofis-büro, çarşı, çok katlı mağazalar, otoparklar, alışveriş merkezleri, konaklama tesisleri, 


2)  Sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi sosyal ve kültürel tesisler ile lokanta, restoran, gazino, düğün salonu gibi eğlenceye yönelik birimler, 


3)  İlgili kamu kurumun belirlediği standartları sağlamak ve uygun görüşü alınmak kaydıyla özel sağlık tesisleri, 


4)  İlgili kamu kurumun belirlediği standartları sağlamak ve uygun görüşü alınmak kaydıyla özel eğitim tesisleri, kurslar, etüt merkezleri, gibi ticaret ve hizmetlere ilişkin yapılar yapılabilir.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com