Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ticaret ve konut imarlı arsa

Yüksek nitelikli konutlar hariç, tek başına konut olarak kullanılmamak koşuluyla, ticaret, hizmet, ticaret+konut, hizmet+konut, ticaret+hizmet+konut kullanımlarından sadece birinin veya ikisinin ve yahutta tamamının birlikte yer aldığı arsadır.


Ticaret ve konut imarlı arsaTicaret alanı nedir? 


İş merkezleri, ofis-büro, çarşı, çok katlı mağazalar, kamu veya özel katlı otoparklar, alışveriş merkezleri, otel ve diğer konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi sosyal ve kültürel tesisler, lokanta, restoran, gazino, düğün salonu gibi eğlenceye yönelik birimler, yönetim binaları, katlı otopark, banka, finans kurumları, yurt, kurs, dershane, özel eğitim ve özel sağlık tesisleri gibi ticaret ve hizmetler sektörüne ilişkin yapılar yapılabilen alanlardır. 


Ancak bu alanlarda katlı otopark, özel eğitim veya özel sağlık tesisi yapılabilmesi için uygulama imar planında bu amaçla değişiklik yapılması yapılarak ticaret kullanımından çıkarılması gerekir. Ticaret + konut imarlı arsa nedir?


Ticaret+Hizmet, Ticaret+Konut, Ticaret+Hizmet+Konut gibi karma kullanım alanları; Yüksek nitelikli konutlar hariç, tek başına konut olarak kullanılmamak koşuluyla, ticaret, hizmet, ticaret+konut, hizmet+konut, ticaret+hizmet+konut kullanımlarından sadece birinin veya ikisinin ve yahutta tamamının birlikte yer aldığı alanlardır. Ticaret + konut imarlı arsa üzerindeki yapıda hangi şartlar aranır?


Bu alanlarda konut yapılması halinde yoldan cephe alan zemin veya bodrum katların ticaret veya hizmet kullanımında olması ve konut için ayrı bina girişi ve merpeni bulunması şartı aranır. Bu alanlarda ayrıca plan kararı gerekmeden gerçek ve tüzel kişilere veya kamuya ait; yurt, kurs, dershane, ticari katlı otopark, sosyal ve kültürel tesisler, özel eğitim ve özel sağlık tesisleri yapılabilir. Konut kullanımına da yer verilen binaların bulunduğu parsellerde konut kullanımının gerektirdiği sosyal ve teknik alt yapının karşılanması için gerekli düzenleme ortaklık payı kesintileri alınıp bu alanlar ayrılmadan ruhsat düzenlenemez.Ticaret + konut imarlı arsada yapılaşma durumu nedir?


Ticaret sahası içerisinde kalan arsaların genel olarak belediyelerce düzenlenen imar durumu M1 Konut+Ticaret alanıdır. Bu alanlarda giriş katları dükkan yapılmak üzere kat sayısı imar yönetmeliğine uygun olarak yapılır. Ticari imar bölgelere göre oranları değişmektedir. Sakarya bölgesi olarak ele aldığımızda; ticari imar durumu TAKS %40 a %120 dir. Çekme mesafelerinden çektikten sonra tabanda %50’yi aşmamak kaydı ile istediğiniz şekilde yapıyı yapabilirsiniz. Örnek olarak 500m² ticari imarlı arsanız var. Toplamda%40 imardan 200m² taban kullanabilirsiniz. Ticaret sahasında kaldığı için zemin katlar mutlak surette ofis olarak göstermeniz gerekmektedir.Konut imarlı arsada dükkan veya iş yeri yapılır mı?


Normal olarak belediyelerin imar yapılaşma şartlarına göre ticaret alanlarında kalan arsalara komple iş yeri yapılabilirken ticaret+konut arsalarında sadece Zemin Kat dükkan olarak geçer ve üst katları konut olarak yapmak zorundadır. Ticaret+Konut imar sahası içerisinde zemin katları muhakkak iş yeri olarak göstermek zorundasınız. Proje çizdirilirken zemin katlar ofis iş yeri olarak gözükmeli ve belediyeden bu şekilde onaylatıp İş yeri ruhsatı almak durumundasınız. Şayet iş yeri olarak kullanılmayacak bir konumda ise projede yine iş yeri olarak ruhsatlandırılıp mevcut durumda konut olarak kullanma şansınız var. Fakat böyle bir durumda şöyle bir dezavantajınız oluyor. İşyeri ile konut arasındaki elektirik, su, doğalgaz gibi kullandığınız ihtiyaçlar işyerinde yaklaşık %20-30 gibi bir fazla fatura ödemek zorunda kalıyorsunuz. 


Gelelim asıl konumuza.. Konut imarlı arsamın zemin katını dükkan olarak kullanmak istiyorum ruhsat alabilir miyim? Arsanızın önündeki yol durumu ileride size ticaret yapabilme potansiyelini sağladığınızı düşünüyorsanız ve zemin katı konut yerine iş yeri yapmayı düşünüyorsanız tek sorgulamanız gereken durum arsanın önündeki yol genişliğini 10 metre ve üzeri olması gerekiyor. Yol genişliği 10 metrenin altında olan arsaların zemin katlarını dükkan olarak kullanamazsınız. Peki işyeri olarak yapı yapacağıma göre zemin katın ticaret imarından faydalanabilir miyim? 


Malesef ticaret emsal olarak gösterilemiyor. O anki imar durumunuz ne ise örneğin; %15 taban alanlı %30 emsal verilmiş bir arsada zemin katı iş yeri ruhsatı almak isterseniz yine %15/30 olarak imar verilir. Sonuç olarak ticaret imarı uygulanmaz ve arsanızın mevcut imar durumu ne ise ancak o kadarını kullanabilirsiniz. (Kaynak: emlakdanismanlari.com)