Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tiergarten Parkı

Almaya Berlin’de yer alan Tiegarten Parkı, 210 hektar alan üzerine konumlandırılmıştır. Yaklaşık olarak 500 yıllık geçmişi olan parkın içinde birçok tarihi yapı yer almaktadır.
Tiegarten nerede?


Berlin'in merkezinde,  Mitte ilçesinde bulunan bir semttir. Semt, Alman yeniden birleşmesi öncesi Batı Berlin'in bir parçasıydı. İçinde semt ile aynı adı taşıyan Tiegarten Parkı ile ünlüdür.


Tiegarten nasıl bir semttir?


Semtte birçok meclis binası ve hükümet kurumları bulunmaktadır. Bunların dışında Alman Başbakanı'nın köşkü, Bellevue Sarayı ve çan kulesi de Tiergarten parkı içinde yer almaktadır.  Zafer Sütunu (Siegessäule), Bismarck Anıtı ve Prusyalı generallerin heykelleri gibi birçok anıtı da barındırmaktadır.  Zafer Sütunundan başlayan ağaçlarla çevrili yaya yolu kenarında da 18. yüzyılda Prusyalı aristokratların avlanırken canlandırıldığı heykeller bulunmaktadır.

Brandenburg Kapısı ve Potsdamer Platz semtin batı ucunda, Doğu ve Batı Berlin arasındaki eski sınırda yer almaktadır. Buranın yakınlarında Berlin Filarmoni Orkestrasına ev sahipliği yapan Berliner Philharmonie binasından Neue Nationalgalerie müzesine uzanan Kulturforum bulunmaktadır.


Saint Matthew Kilisesi, Gemäldegalerie müzesi ve Berlin Şehir Kütüphanesi (Staatsbibliothek) bölgede yer alan tarihi yapılardan bazıları olarak bilinmektedir. Tiergarten Parkı


Großer Tiergarten Parkı nerededir?


Park, Tiergarten Ortsteil'ın kuzey ve merkez bölgelerinde yer alır. Kuzeyinde Spree nehri, kuzeybatı sınırında Hansaviertel mahallesi ve güneybatı sınırında Berlin Zoolojik Bahçesi bulunmaktadır. Doğuda Brandenburg Kapısı'nda sona eren Straße des 17. Juni, parkın en büyük caddesidir. Diğer ana yolları ise Altonaer Straße, Spreeweg ve Hofjägerallee’dir. Tiergarten Parkı


Großer Tiergarten Parkı’nın özellikleri nedir?


210 hektar yüzölçümüne sahiptir.  Münih'teki Englischer Garten'dan sonra ikinci büyük park olarak bilinmektedir. Großer Tiergarten’ın Türkçe anlamı; büyük hayvanat bahçesidir.  Elektörler tarafından av sahası olarak kullanılan park, 1830'dan itibaren Peter Joseph Lenné tarafından modern bir şehir parkı haline getirilmiştir.


Tiergarten Parkı, 1961-1989 yılları arasında doğu sınırları Berlin Duvarı ile bölünmüştür. Kuzey'da bulunan Moabit semtinde de aynı isimde bir park bulunduğundan bu parka Großer ve kuzeydeki daha küçük olanına da Kleiner Tiergarten adı verilmiştir.


Parkın ortasındaki Großer Stern isimle meydanın ortasında zafer sütunuyer almaktadır.  Brandenburg Kapısı dışında parkın yakınında bazı önemli yapılar vardır. Bunlar: Sovyet Savaş Anıtı, Reichstag, Bundestag, yeni merkez demiryolu istasyonu ve güneydoğu sınırında Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı ile Potsdamer Platz'dır.


Großer Tiergarten Parkı’na ulaşım nasıl sağlanmaktadır?


Otobüs ile Ulaşım + tren: S-Bahn: Hayvanat Bahçesi, Tiergarten, Bellevue, Merkez İstasyonu ve Potsdamer Platz.

Metro: Zoologischer Garten, Hansa, Potsdamer Platz, Brandenburg Kapısı, Merkez İstasyonu ve Bundestag.