Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ 100 bin ucuz konut kura sonuçları ne zaman açıklanacak?


Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından başlatılan 100 bin sosyal konut projesi için başvuru dönemi tamamlandı. Başvurularını e devlet üzerinden yapan vatandaşlar şimdi çekiliş tarihine odaklandı. Hürriyet'te yer alan habere göre, özellikle İstanbul ve  Ankara  gibi büyük illerde başvurularını tamamlayanlar  TOKİ  çekilişi İstanbul Ankara ve diğer illerde ne zaman yapılacak? sorusunun yanıtını merak ediyor. Peki TOKİ 100 bin ucuz konut kura sonuçları ne zaman açıklanacak?


TOKİ projelerine başvuran 1 milyon 137 bin 982 kişinin bulunduğu ildeki kura çekilişinin ne zaman açıklanacağını merak ediyor. İşte tüm merak edilenler...


TOKİ KURA SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TOKİ’nin 'Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut' projesi başvuruları 16 Aralık'ta sona erdi. Projeye toplam da 1 milyon 137 bin 982 başvuru geldi. Binlerce kişiye uygun fiyatlarla konut sahibi olma imkanı sağlayan sosyal evler, kura yöntemiyle sahibine ulaşacak. Gerekli işlemleri ve belgeleri tamamlayan vatandaşlar şimdi heyecanla TOKİ kura çekilişi sonuçlarının açıklanması bekliyor.

 

TOKİ 100 bin kura kura sonuçlarının herhangi bir aksilik olmaması durumunda şubat ayı içerisinde açıklanması planlanıyor.


"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecek.


1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının yüzde 10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.


2) "En Az yüzde 40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının yüzde 5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.


3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.


1. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şube'lerinden geri alabilecektir.


Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare'ce belirlenecek tarihte "Konut Belirleme Kurası" çekilecektir.


İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.


EN FAZLA KONUT İSTANBUL'DA 

Sosyal konut kampanyasında en büyük payı İstanbul 10 bin konut ile aldı.


İstanbul'dan sonra en fazla konut 5 bin 200 adetle Gaziantep'te yapılacak. Ankara ve Konya'da 4 bin, Balikesir, Denizli,  İzmir  ve Şanlıurfa'da 3 bin 500, Bursa'da 3 bin 200, Kocaeli, Kayseri ve Eskişehir'de 3 bin sosyal konut inşa edilecek.Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, TOKİ Kayseri kura