Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ 2020 ucuz konut kampanyasına nasıl başvurulur?

TOKİ 100 bin sosyal konut projesi kapsamında satışa çıkarılan konutların başvuruları e-Devlet üzerinden alınıyor. TOKİ 2020 ucuz konut kampanyasına e-Devlet'ten nasıl başvurulur? İşte tüm merak edilenler...


TOKİ'nin dar gelirlileri ev sahibi yapmak amacıyla başlatılan "100 bin sosyal konut" kampanyası hızlandı. 81 ilde başlatılan kampanya ile 894 TL taksit ödemesi ile ev sahibi olunabilmesi planlanıyor. Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre;  TOKİ  100  bin sosyal konut projesi'ne başvuruda bulunmak amacıyla banka şubesine gitmelerine gerek kalmayacak.


ENGELLİLERE KOLAYLIK

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda, TOKİ, Türksat ve Ziraat Bankası ortak çalışmasıyla 100 bin sosyal konut projesi başvurularının e-Devlet kapısı üzerinden yapılmasıyla ilgili çalışmalar tamamlandı. Bu sistem kapsamında vatandaşlar, banka şubelerine gitmeden e-devlet üzerinden 24 saat başvuru gerçekleştirilebilecek. Uygulama, özellikle engelli ve yaşlı vatandaşlara büyük kolaylık sunacak.


e-Devlet üzerinden başvuru işlemlerinde başvuru sahibi; e-devlet üzerinde, TOKİ hizmetleri arasında bulunan "Konut İşyeri Başvuru" hizmeti ile başvurular gerçekleştirilebiliyor. Başvuru ekranında, bilgilendirme ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer alıyor.


İNTERNETTEN İZLEYİN

e-Devlet üzerinden gerçekleşen başvurunun tamamlanması için Ziraat Bankası'ndan SMS ile başvuru sahibine iletilen hesap numarasına başvuru bedeli üzerinden yatırılıyor. Başvuru durumu e-Devlet Başvuru Listesi ekranında yer alıyor.


e-Devlet süreci üzerinden gerçekleşen başvurular da TOKİ tarafından değerlendirilmelerde bulunacak. Başvuru şartlarını taşıması durumunda hak sahibi belirleme kurasının ardından ödemeler başlayacak.


e-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT Merkez Müdürlükleri tarafından, şahsen başvuru ve T.C. Kimlik numaralı kimlikleriyle almaları gerekiyor.


50 BİN BAŞVURU

Dün Ziraat Bankası'ndan alınan verilere göre, ucuz konut projesine başvuru sayısı 50 bine ulaştı. 


KİMLER BAŞVURABİLİR

Sosyal konut projesine başvuruda bulunacak vatandaşlar için aranan şartlar şu şekilde:


1- T.C. vatandaşı olmak,


2- Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak,


3- TOKİ'den Konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresi'nden Konut kredisi kullanmamış olmak,


4- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölüm veya müstakil bir konutu (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) bulunmamak,


5- Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olmak,


6- Aylık hane halkı geliri net 5 bin 500 TL'nın üstünde olmamak.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016