Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ 50 bin konut emekli başvuruları için son gün!

TOKİ 50 bin sosyal konut kampanyasına 550 binden fazla başvuru geldi. Kampanyadan faydalanmak isteyen emekliler için başvurular bugün sona eriyor.


67 ilde başlatılan 50 bin sosyal konut için başvurular hızla alınmaya devam ediyor. TOKİ'nin başlattığı kampanyaya vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Kampanyadan yararlanmak için başvuru tarihlerinin kaçırılmaması gerekiyor. Halkbank ve Ziraat Bankası vasıtasıyla alınan başvurular bugün sona eriyor.


Başvurusu alınan konutların ihalesi düzenlendikten  sonra satış fiyatları belirlenecek.  Başvuru sahipleri arasında  TOKİ  tarafından ilan edilecek olan tarihte 'Hak Sahibi Belirleme' kurası çekilecek. Proje kapsamında en düşük fiyat 116 bin 400 TL, başlangıç taksitleri de 388 TL. 3+1 evlerin fiyatları 170 bin 720 liradan başlıyor.


TOKİ BAŞVURULARI NEREYE YAPILACAK?

Kampanyadan yararlanmak isteyenler, Türkiye Halk Bankası A.Ş. veya T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'nin yetkili şubelerden başvuru yapacak.


ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

2+1 daireler için; Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olana göre artış yapılacak.


3+1 daireler için; Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından Memur Maaş Artış Oranı olana göre artırılacak.


TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI:

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;


1- T.C. vatandaşı olması,


2- Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,


3- Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,


4- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması,


5- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.800 TL olması gerekmektedir (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.800 TL olması gerekmektedir.) (3 1 Konut tipi hariç)


6- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.


7- Ayrıca, konut başvuruları yapacak vatandaşlarımızın;


- 2+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar için 25 yaşını tamamlamaları;


- 3+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar için 18 yaşını tamamlamaları;


gerekmektedir.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016