Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ 50 bin konut emekli başvuruları için yarın son!

TOKİ 50 bin sosyal konut kampanyasına 550 binden fazla başvuru geldi. Evi olmayan fırsattan faydalanmak isteyen emekliler için başvurular yarın sona eriyor.


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Türkiye'nin 67 ilinde 140 projeyle başlattığı 50 bin yeni sosyal konut için başvurular devam ediyor. Başvurular için talep toplama süreci tamamlanırken, emekli başvuruları alınıyor. 25 Mart'ta başlayan başvurular 5 Nisan (yarın) sona erecek.


116 bin 400 TL'den başlıyor

Başvurusu tamamlanacak olan konutların ihalesi tamamladıktan sonra satış fiyatları belirlenecek. Başvurular TOKİ   tarafından ilan edilecek olan tarihte 'Hak Sahibi Belirleme' kurasının çekimi yapılacak. 50 bin konut için en düşük fiyat 116 bin 400 TL, başlangıç taksitleri de 388 TL. 3+1 evlerin fiyatları 170 bin 720 TL'den başlıyor. Vade süresi ise 20 yıla kadar alınabiliyor.


Başvurular nereye yapılacak?

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar, projenin bulunduğu ile göre Türkiye Halk Bankası A.Ş. veya T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'nin yetkili şubelerden başvurularını yapabilecek.


Başvuru şartları nelerdir?

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;


1- T.C. vatandaşı olması,

2- Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

3- Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,

4- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması,

5- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.800 TL olması gerekmektedir (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.800 TL olması gerekmektedir.) (3 1 Konut tipi hariç)

6- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

7- Ayrıca, konut başvuruları yapacak vatandaşlarımızın;

- 2+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar için 25 yaşını tamamlamaları;

- 3+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar için 18 yaşını tamamlamaları;

gerekmektedir.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016