Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ 50 bin konut kampanyasına 160 bin başvuru yapıldı!

20 yıl içerisinde kentsel dönüşüm sürecini tamamlayacaklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 50 bin konutluk sosyal konut projesine 160 bin başvuru yapıldığını söyledi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Zeytinburnu'ndaki Kazlıçeşme Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Konyalılar Buluşması"na önemli açıklamalarda bulundu. 


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre;  İstanbul'da yaklaşık 158 bin Konyalı hemşehrisinin yaşadığını dile getiren Kurum, hepsine ayrı ayrı selamlarını ve muhabbetlerini gönderdiğini kaydetti.


"Konya bizim vatanımız, memleketimiz, baba ocağımız…" diyen Kurum, İstanbul dünyanın en güzel şehirlerinden biri olsa da İslam'ın kadim başkenti olsa da Konya'nın yerinin kendileri için her zaman farklı olduğunu söyledi.


İstanbul'a AK Parti hükümetleri döneminde toplam 235 milyar lira yatırım yapıldığının altını çizen Bakan Kurum,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak İstanbul'a 92 milyar lira yatırım yapıldığını, 20 milyarlık yatırımlarının devam ettiğini kaydetti.


Bakanlık tarafından 50 binlik sosyal konut projesine başladıklarını söyleyen Kurum, "50 bin konutluk projenin 6 bin 300 adedi de inşallah İstanbul'umuzda olacak. Vatandaşlarımız aylık 652 liradan başlayan taksitlerle 240 aya varan vadelerle ev sahibi olabilecekler. Taksitlerimiz kira öder gibi. Başvuru sayısı şu an itibarıyla 160 bine ulaştı. Biz istiyoruz ki İstanbul'da hiçbir vatandaşımızın konut ihtiyacı kalmasın. Sayın Cumhurbaşkanımızın bize talimatı şudur; 'İstanbul ilçelerinde, Zeytinburnu'nda, Ataköy'de, Bakırköy'de tüm ilçelerde, ne kadar sosyal konut ihtiyacı varsa, bu ihtiyaçları bir an önce giderin, deprem riski taşıyan ne kadar vatandaşımız varsa o konutlarda da güçlendirmeleri hızlı bir şekilde yapın.' Biz de belediye başkanlarımızla, il başkanlarımızla tüm ilçe başkanlarımızla bu konularda istişare ediyoruz ve hızlı bir şekilde karar alma suretiyle bu problemlere yerinde çözümler üretme suretiyle de hızlı bir şekilde uygulamaya geçiriyoruz." şeklinde konuştu.


"Her yıl 300 bin konutu dönüştüreceğiz"

Kartal'da çöken bina ile ilgili konuşan Kurum, İstanbul'da kentsel dönüşümün şart ve elzem olduğunu kaydetti.


Deprem riski taşıyan İstanbul'da kentsel dönüşümün hızlı ve kararlı bir şekilde yapılmasının gerektiğini söyleyen Kurum, "Bu çerçevede 81 il valiliğimize bir genelge gönderdik. Bu genelge çerçevesinde şehirlerde ne kadar riskli alan varsa bu alanları tespit edilmesi ve bize bildirilmesi suretiyle de hızlı bir şekilde dönüşüm sürecine girdik. Her yıl 300 bin konutu dönüştüreceğiz. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte 1,5 milyon konutun da dönüşümünü yapmış olacağız. Hedefimiz 20 yıl içerisinde kentsel dönüşüm sürecini tamamlamak. Bunları da sizlerin rızasıyla yapacağız. Sizin rızanız olmayan hiçbir işi yaptırmayacağız, yapmayacağız. Yapılmasına da müsaade etmeyeceğiz." dedi.


Kentsel dönüşüm projelerinde muhatabın birebir birebiratandaşlar olduğunu söyleyen Kurum, şunları söyledi:


"Zeytinburnu’nda kentsel dönüşüm seferberliğini geçen hafta geldiğimizde, sayın başkanımızla bu ilçemizde ne kadar kentsel dönüşümle alakalı problem, sorun varsa burada konuştuk. Hemen ertesi gün uygulamaya geçmek suretiyle o kentsel dönüşüm projelerini ayağa kaldırdık. Vatandaşımızın o mağduriyetini de hızlı bir biçimde çözmek istiyoruz. 8 Mart tarihinde bu salonda İETT Blokları için imar planlarını 1,5 emsal yapacağımızı söylemiştik. O planlar hazırlandı. O planlar bakanlığımıza geldi, onayladım. Zeytinburnu'nda İETT Blokları'nda kentsel dönüşüm sorunu halloldu. Çırpıcı'da bir yüklenicimiz demişti ki 'yüzde 95 anlaştım ancak ilerleyemiyorum.' Burada genel müdürümüze talimat verdik. O yüzde 95'lik alanda da problemler, sorunlar aşıldı. İnşallah orada da inşaat süreci hızlı bir şekilde başlatılacak. İki alan söylendi. O iki alanın problemleri halloldu. Diğer alanlarla ilgili de belediye başkan adayımız Ömer Arısoy ile görüştük. Vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde en kısa süre içerisinde kentsel dönüşüm projelerine destek vereceğimizi, buradaki tüm Zeytinburnulu kardeşlerimin yanında ifade etmiştik. Yine ifade etmek isterim ki devletimizin desteği, Bakanlığımızın desteği, Cumhurbaşkanımızın desteği sizlerin yanındadır. Zeytinburnu’nun yanındadır. Beştelsiz'in de yanında olacağız. Seyitnizam'ın yanında olacağız. Sümer'in de yanında olacağız. Telsiz'in de yanında olacağız. Çırpıcı'nın da yanında olacağız. Zeytinburnu'nun tüm mahallelerindeki o kentsel dönüşüm sorununu halledebilmek için başkanımızla el birliği içinde, kol kola, gönüllere dokunarak, kentsel dönüşüm sürecini halledeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın."


Beştelsiz Mahallesi'nde yer alan riskli alandaki tüm vatandaşlar ile anlaşma sağladıklarını ve binaların yıkımlarının gerçekleştiğini söyleyen Kurum, "Bu alanda en kısa zamanda belediyemizle birlikte uygulamaya başlayacağız. Sümer mahallemizdeki riskli alanda bulunan 155 binanın yıkımı gerçekleştirildi. İnşa süreci hamdolsun başladı. Belediyemiz ile KİPTAŞ Genel Müdürlüğümüz bu süreci birlikte hayata geçiriliyor. Burada da tam bin 336 bağımsız bölüm üreteceğiz. Hak sahibi vatandaşlarımıza en kısa sürede bu konutların teslimini yapacağız." açıklamasında bulundu.


Telsiz Mahallesi'nde bulunan riskli alanda kentsel dönüşüm çalışmalarını vatandaşın rızasını alarak uygulamaya başlayacaklarını söyleyen Kurum, şu açıklamalarda bulundu: "Üsküp Mahallesi ve İETT Blokları'nda da o problemlere yoğunlaşmak suretiyle plan problemini aştık. İnşallah diğer problemleri aşmak suretiyle kentsel dönüşümün hızını, vatandaşlarımızın da içinde olduğu süreçle birlikte yöneteceğiz. Buralarla ilgili çözüm planlarımız hazır ve çözeceğiz. Aynı şekilde Çırpıcı Mahallesi'ndeki özel sektörün başlattığı uygulamada problemleri hallederek, vatandaşımızı o mağduriyetin içinden çekip en kısa zamanda evlerine sıcak yuvalarına kavuşturup huzur, mutluluk içerisinde yaşamalarını istiyoruz. Kentsel dönüşüm tüm Zeytinburnu'na hayırlı, uğurlu olsun." 


Programa, AK Parti İl Başkanı Bayram Şenocak, AK Parti Zeytinburnu Belediye Başkan Adayı Ömer Arısoy ve birçok vatandaş katıldı.