Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ Ayder Yaylası kentsel dönüşüm ihalesi gerçekleşti!

TOKİ tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için Ayder Yaylası için ihale yapıldı. Ancak yıkım ihalesine katılan firma olmayınca kaçak yapılar yıkılamadı..


TOKİ tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için Ayder Yaylası'nda ihale yapıldı. Türkiye'nin cennet köşesi Ayder Yaylası, 2006 yılında da Bakanlar Kurulu Kararıyla, 'Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi' ilan edildi. 


Kaçak ve beton yapıların inşa edildiği yaylada yüzlerce kişi, kaçak yapılaşma ile SİT ve Milli Park yasalarına muhalefetten yargılandı. Çamlıhemşin Belediyesi Meclisi, Ayder Yaylası'ndaki 290 yapıdan 158'i hakkında, kaçak ve ruhsata aykırı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı aldı. Ancak yıkım ihalesine katılan firma olmayınca kaçak yapılar yıkılamadı.


Ayder'in ihalesi yapıldı

Rize Valisi Erdoğan Bektaş" TOKİ, Ayder yaylasında özlenen kriterlere uygun bir turizm lojistik merkezi oluşturmak amacıyla proje ihalesini yaptı.  Bölge halkı da  Ayder yaylasında dönüşüme sıcak bakıyor" dedi.


Turizm sezonunun yılın 12 ayına yayılması gerektiğini vurgulayan Bektaş, "Rize-Artvin havalimanının yapılıyor olmasından cesaret alarak, havalimanına 45 kilometre mesafede Ayder Yaylası merkezli ve Kaçkar dağlarının zirvesine uzanan bir proje geliştiriyoruz" diye sözlerine devam etti.
Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016